Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lek. Agata Kłosowicz zrealizuje projekt w Harvard Medical School

Lek. Agata Kłosowicz zrealizuje projekt w Harvard Medical School

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła drugą edycję Programu im. prof. Franciszka Walczaka, w ramach którego polscy naukowcy i lekarze wyjadą na staże do najlepszych ośrodków medycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wśród siedemnastu laureatów konkursu znalazła się Agata Kłosowicz z Kliniki i Katedry Dermatologii UJ Collegium Medicum.

 

Staże trwać będą od 3 do 6 miesięcy. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych Ameryki stypendyści Programu im. Walczaka będą brali udział w realizowaniu projektów naukowych, a także będą mogli przyjrzeć się codziennej pracy tamtejszych specjalistów podczas np. diagnozowania pacjentów czy przeprowadzania zabiegów terapeutycznych.

Agata Kłosowicz jest lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii w Klinice i Katedrze Dermatologii UJ CM, a także studentką studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim (studia na tym wydziale ukończyła w 2015 r.). Promotorem jej pracy doktorskiej jest prof. dr hab. n. med. Anna Wojas-Pelc. Agata Kłosowicz w dotychczasowej karierze naukowej była już stypendystką programu ETIUDA Narodowego Centrum Nauki, Fulbright Junior Research Award i grantu European Academy of Dermatology and Venereology. Ma za sobą staż naukowy w Miller School of Medicine w Miami na Florydzie.

Grant przyznany w Programie im. prof. Walczaka będzie realizować w Harvard Medical School pod kierownictwem dr Rachael Clark. Projekt dotyczy czynników wzrostu pierwotnie skórnych chłoniaków T-komórkowych na humanizowanym modelu mysim.

Program im. prof. Walczaka to wspólna inicjatywa Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Ministerstwa Zdrowia skierowana do naukowców z obszaru kardiologii, kardiochirurgii, onkologii, alergologii, diabetologii, psychiatrii oraz chorób zakaźnych. Inicjatywa ta to nie tylko możliwość rozwoju zawodowego i naukowego oraz szansa na zdobycie cennego doświadczenia w naukowym środowisku międzynarodowym dla uczestników Programu, ale także w efekcie wkład w poprawę opieki medycznej w Polsce. Zainaugurowany został w ubiegłym roku i będzie realizowany do 2021 r. W jego ramach trzech zaplanowano przekazanie stypendiów na wyjazd do USA co najmniej 100 polskimi lekarzom i naukowcom.

Polecamy również
Badacz z WBBiB UJ laureatem międzynarodowego konkursu Mozart
Badacze z UJ z Nagrodami Naukowymi "Polityki"
Badaczka z UJ CM kolejną laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla
dr. Przemysława Grudnika

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj