Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

55 lat polskich wykopalisk w Pafos. Badacze rozpoczęli nową misję

55 lat polskich wykopalisk w Pafos. Badacze rozpoczęli nową misję

15 października w Pafos odbyły się skromne uroczystości z okazji 55-lecia polskich prac archeologicznych na Cyprze. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz cypryjskich, ambasady RP w Nikozji, a także ekipa polskich archeologów, która od początku października pracuje w Nea Pafos w ramach nowej krakowsko-warszawskiej ekspedycji. Kierownikiem badań jest prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nea Pafos to jedno z najważniejszych stanowisk grecko-rzymskiego Cypru, przez kilka wieków w czasach antycznych stolica wyspy. Od 1980 roku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polscy archeolodzy, obecni w nim od 1965 roku, są najdłużej pracującą ekipą badawczą w tym miejscu. Z okazji 55-lecia odbyło się uroczyste spotkanie na terenie Parku Archeologicznego. Wzięli w nim udział reprezentanci cypryjskich władz odpowiedzialnych za dziedzictwo archeologiczne oraz Irena Lichnerowicz-Augustyn, ambasador RP w Nikozji. Delegację po miejscach pracy polskich archeologów oprowadziła prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Ze względu na utrudnienia spowodowane pandemią na uroczystość nie dotarli przedstawiciele władz polskich uczelni, które obecnie prowadzą ekspedycję na wyspie: dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak, prof. UJ, prodziekan Wydziału Historycznego UJ, dr hab. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Do niedawna w Nea Pafos pracowały dwa zespoły archeologiczne z Polski. Od połowy lat 60. XX w. obecna tam była ekspedycja warszawska. Prof. Papuci-Władyka była członkinią tego zespołu przez wiele lat. W 2011 roku zainicjowała osobny program badawczy The Paphos Agora Project realizowany przez archeologów z UJ. Decyzja o połączeniu krakowskich i warszawskich badań zapadła jesienią ubiegłego roku. Pierwszy wniosek o grant w programie Opus 18 Narodowego Centrum Nauki uzyskał finansowanie. Badania ruszyły na początku października br. pomimo utrudnień spowodowanych sytuacją epidemiologiczną. Prace realizuje konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Jagielloński (lider), Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska (od kilku lat współpracowała z UJ).

- Nasz nowy projekt MA-P Maloutena i Agora w planie urbanistycznym Pafos: modelowanie miejskiego krajobrazu stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru ma na celu zweryfikowanie pochodzącego z 1990 roku planu miasta Nea Pafos w oparciu o nowe odkrycia uzyskane w trakcie wykopalisk oraz technologie precyzyjnego obrazowania, którymi dysponuje dzisiejsza archeologia. Projekt skupia się nadal na przebadaniu Agory i terenów przylegających oraz tak zwanej Malutenie - obszarze warszawskich wykopalisk. Planujemy odtworzyć krajobraz miejski miasta i ustalić, jaka była w nim pozycja i znaczenie budowli rezydencjonalnych na Malutenie oraz zabudowy przestrzeni publicznej Agory. Obok badań archeologicznych i geofizycznych zastosujemy także modelowanie proceduralne - wyjaśnia prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

W poprzednich latach zarówno krakowscy, jak i warszawscy uczeni odkryli wiele miejsc, w których układ różnił się od proponowanego wcześniej, a także natrafili na nowe ulice. Dlatego szczególny nacisk zostanie położony na weryfikację siatki ulic i przylegającej zwartej zabudowy. Prace potrwają do końca października.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron