Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński wyremontował dwór w Modlnicy [ZDJĘCIA]

Uniwersytet Jagielloński wyremontował dwór w Modlnicy [ZDJĘCIA]

Klasycystyczny dwór Konopków w Modlnicy pod Krakowem przechodzi gruntowną modernizację od 2018 roku. Odnowa zabytku pochłonęła dotąd kilka milionów złotych. Mimo że większość prac już wykonano, Uniwersytet Jagielloński planuje tu dalsze inwestycje. Uczelnia, która jest właścicielem obiektu od połowy lat 60. XX wieku, prowadzi w nim ośrodek konferencyjny.


Najstarsze znane wzmianki o modlnickim dworze pochodzą z inwentarza spisanego w 1582 roku, gdy należał do Mikołaja Salomona. Obecny dwór w Modlnicy powstał w latach 1784-1787 z fundacji i inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Modlnica Józefa Konopki herbu Nowina. Był to obiekt murowany, parterowy, wzniesiony na planie prostokąta. Jego budowniczym i projektantem był krakowianin Karol Kriszker. Niedługo potem dwór rozbudowano, dodając od północy trzeci trakt, a od wschodu sień gospodarczą i dziedzińczyk ogrodzony kamiennym murem z wieżą. Kolejna przebudowa w latach 20. XIX wieku nadała budynkowi typowy klasycystyczny wygląd z 4-kolumnowym gankiem i wysokim mansardowym dachem. Środkowa część fasady północnej od strony ogrodu została ozdobiona 6-kolumnowym portykiem wgłębnym - dość charakterystycznym w elewacjach ówczesnych polskich dworów szlacheckich. Wtedy także ozdobiono okna wykonanymi w tynku trójkątnymi nadokiennikami.

Pod koniec XIX w. dwór był jednym z ulubionych miejsc spotkań elity artystycznej Krakowa. Konopkowie gościli tu m.in. Artura Grottgera, Walerego Eljasza Radzikowskiego, Oskara Kolberga czy Włodzimierza Tetmajera. W latach międzywojennych nadal był ośrodkiem życia towarzyskiego. Po II wojnie światowej upaństwowiony popadł w ruinę. Dopiero w latach 60. XX wieku został starannie odbudowany i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu na jego 600-lecie.

Dzisiejszy wygląd zewnętrzny dworu zachowano z czasów XIX-wiecznej przebudowy w duchu klasycyzmu. Mimo że z dawnego wyposażenia zachowały się tylko 3 kominki, to we wnętrzach odtworzono atmosferę dawnej siedziby szlacheckiej z czasów XVIII-XIX wieku. Zaaranżowano w sposób typowy dla szlacheckiego domu, urządzając je stylowymi meblami i obrazami z epoki. Można tu obejrzeć kolekcję trofeów i XVIII-wiecznych grafik o tematyce łowieckiej ofiarowanych przez Adama Konopkę, ostatniego właściciela majątku. Dwór otoczony jest rozległym parkiem, opadającym ku zachodowi czterema tarasami, którego założenie sięga jeszcze XVI wieku. Dziś jego główną wartością jest częściowo zachowany kilkusetletni drzewostan.

W ostatnich latach Uniwersytet Jagielloński przeprowadził w dworze Konopków szereg prac remontowych i konserwatorskich. Objęły one renowację elewacji wraz z rekonstrukcją stolarki okiennej, impregnację dachu pokrytego gontem, remont fontanny na dziedzińcu, wykonanie izolacji cieplnej budynku oraz izolacji przeciwwilgociowej ścian i stropów piwnic, wymianę instalacji wewnętrznych oraz odbudowę alejek wokół dworu. Gruntowną metamorfozę przeszły również wnętrza zabytkowego obiektu, które przebudowano i wyremontowano. Dzięki pracom konserwatorskim udało się przywrócić dawną świetność jego wyposażenia. Renowację przeszły meble, obrazy, grafiki, żyrandole i kinkiety, jedna tkanina oraz trofea myśliwskie.

Wartość prac budowlanych przekroczyła kwotę 5,73 mln zł. Władze uczelni planują kolejne inwestycje w Modlnicy. Wstępna koncepcja zakłada zagospodarowanie terenu wraz z infrastrukturą techniczną w celu poszerzenia oferty imprez kulturalnych UJ.

Dziś w klasycystycznym dworze działa Ośrodek Konferencyjno-Recepcyjny Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekt oferuje pomieszczenia dla 40 osób z przeznaczeniem na organizację konferencji, sympozjów naukowych i innych spotkań o charakterze kameralnym. Ośrodek prowadzi działalność gastronomiczną i świadczy usługi noclegowe w tzw. dworskim lamusie. Zlokalizowany jest tuż przy drodze krajowej nr 94 łączącej Kraków z Olkuszem.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uczone z UJ stypendystkami L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Uczone z UJ stypendystkami L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Duże zainteresowanie infrastrukturą badawczą w NCPS SOLARIS
Duże zainteresowanie infrastrukturą badawczą w NCPS SOLARIS
Eksperci: nie ma niemoralnych szczepionek
Eksperci: nie ma niemoralnych szczepionek
Uniwersytet Jagielloński uruchamia studia o regionie karpackim
Uniwersytet Jagielloński uruchamia studia o regionie karpackim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj