Uniwersytecki synchrotron chwali się postępami na linii XMCD

Do Krakowa dotarły kolejne zamówione elementy niezbędne do zakończenia budowy linii o roboczej nazwie XMCD. Na montaż czekają 3 komory próżniowe, 2 komory pompujące wraz z pompami jonowymi i 3 lustra. Jedno z nich (tzw. M3b) będzie służyło do przekierowywania wiązki na stację końcową STXM lub na stację PEEM. Dwa pozostałe (tzw. M4a i M4b) będą działały w tandemie skupiając wiązkę fotonów na próbce w mikroskopie PEEM.

- Będzie to pierwsza linia w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS instalowana w całości przez pracowników ośrodka. Wykorzystuje ona szereg elementów przywiezionych ze szwedzkiego ośrodka synchrotronowego z linii ID1011. Części te wymagały rewitalizacji, a teraz są łączone z nowymi, które właśnie dotarły - mówi dr inż. Tomasz Giela jeden z opiekunów naukowych tej linii.

Jak informuje NCPS SOLARIS, linia będzie posiadać skaningowy, transmisyjny mikroskop rentgenowski, stację oktupolową oraz fotoemisyjny mikroskop elektronowy (PEEM), który aktualnie zamontowany jest przy innej istniejącej już linii PEEM/XAS. STXM umożliwi prowadzenie analiz chemicznych w nanoskali, natomiast PEEM pozwala na powierzchniowe obrazowanie właściwości chemicznych, elektronowych oraz magnetycznych próbek.

Nowa aparatura znajdzie zastosowanie w nanotechnologii, fizyce, chemii, inżynierii biomedycznej i materiałowej, katalizie oraz w badaniach środowiskowych.

Rektorzy debatowali nad przyszłością polskich uczelni
Towarzystwo Doktorantów UJ nagrodzone w konkursie PRODOK
UJ CM w ogólnoeuropejskim projekcie nad chorobami rzadkimi
Na Wydziale FAIS rozwijają nowoczesne technologie fotowoltaiczne