Rektorzy debatowali nad przyszłością polskich uczelni

24 listopada odbywa się pierwsza część dwudniowej konferencji LUMEN 2020. W jej ramach przewidziano szereg spotkań on-line z udziałem przedstawicieli polskiego środowiska naukowego, którzy rozmawiali o wyzwaniach, jakie stoją przed uniwersytetami w dobie pandemii. W jednej z debat wzięli udział nowo powołani rektorzy uczelni, którzy przedstawili swoją wizję ich rozwoju w kadencji 2020–2024. W dyskusji uczestniczył rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Wśród panelistów, oprócz prof. Jacka Popiela, znaleźli się również: rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie prof. Grzegorz Mazurek oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki dr Anna Budzanowska. Moderatorem dyskusji był Prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki.

Uczestnicy dyskusji omówili temat organizacji wyborów na rektora w trudnym czasie pandemii oraz strategii zarządzania uczelnią w najbliższej przyszłości. Rektor UJ podkreślił, że pomimo dominującego w dyskursie publicznym tematu pandemii należy pamiętać, że obecna kadencja jest również wyjątkowa pod względem nowych uwarunkowań związanych z Ustawą 2.0, takich jak utworzenie Szkół Doktorskich czy Rad Dyscyplin. Dodał również, że pomimo ogólnych trudności związanych z sytuacją epidemiczną, zarówno wdrażanie nowych przepisów, jak i prace badawcze na UJ postępują zgodnie z planem. Obecnie trwają również zaawansowane prace nad strategią rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2020–2030, której postanowienia zostaną ogłoszone w ciągu najbliższego roku.

– Myślę, że to jest aspekt niesłychanie ważny, że potrafimy jako ciało reprezentujące rektorów polskich uczelni zajmować stanowisko w tych najbardziej palących sprawach dotyczących edukacji, życia akademickiego, autonomii uczelni. Myślę, że te stanowiska KRASP-u są coraz bardziej zauważalne także w tych relacjach zewnętrznych, nie tylko wewnątrz uczelni – powiedział prof. Jacek Popiel zapytany o to, w jaki sposób ocenia oczekiwania w sprawie zajmowania przez uniwersytety stanowisk na tematy społeczne bądź polityczne.

Relacja na żywo z konferencji LUMEN 2020 - Leaders in University Management jest dostępna tutaj. Program konferencji dostępny jest na jej oficjalnej stronie.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum