Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Józef Dulak laureatem Nagrody Specjalnej Fundacji Profesora Szybalskiego

Prof. Józef Dulak laureatem Nagrody Specjalnej Fundacji Profesora Szybalskiego

Kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został uhonorowany za działalność związaną z upowszechnianiem wiedzy o możliwościach i ograniczeniach medycyny regeneracyjnej. Celem Fundacji, która nosi imię wybitnego biotechnologa i genetyka jest m. in. działanie na rzecz wzmocnienia międzynarodowego prestiżu nauki polskiej.

 

Prof. Józef Dulak od kilku lat prowadzi działalność edukacyjną dotyczącą możliwości i ograniczeń zastosowania komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Brał udział w aktywnym upowszechnianiu wiedzy na temat Raportu European Academies Science Advisory Council (EASAC) i Federation of European Academiae of Medicine (FEAM) zatytułowanego "Wyzwania i możliwości medycyny regeneracyjnej", który został opublikowany 2 czerwca 2020 roku.

Zainteresowania naukowe prof. Józefa Dulaka dotyczą komórek macierzystych, biologii i medycyny naczyniowej, terapii genowej i komórkowej oraz mechanizmów chorobowych powodowanych zapaleniami i stresem oksydacyjnym. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Orleanie. Od 2013 roku kieruje laboratorium stowarzyszonym (LIA - Laboratoire International Associe) utworzonym przez Zakład Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ i Centrum Biofizyki Molekularnej CNRS w Orleanie.

Prof. Józef Dulak należy do rady programowej takich czasopism, jak "Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology", "Scientific Reports", "PLoS One", "Vascular Pharmacology", "Vascular Cell" i "Folia Biologica".

Informacja o nagrodzie została opublikowana na stronie Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego.

Patron nagrody - prof. Wacław Szybalski, jest wybitnym biotechnologiem i genetykiem. Urodził się w 1921 r. we Lwowie. Chemią zainteresował się w gimnazjum. W 1939 r. został studentem Wydziału Chemii Politechniki Lwowskiej. Już wtedy postanowił, że będzie się zajmował genetyką bakterii i drożdży, a także biotechnologią. Doktorat uzyskał na Politechnice Gdańskiej w 1949 roku. W 1950 r. wyjechał do Dani, a w następnym roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w Cold Spring Harbor Laboratory, a potem w Instytucie Mikrobiologii University of New Brunswick. Od 1960 do 2003 r. był profesorem onkologii na Uniwersytecie Wisconsin w Madison.

Nazwisko profesora kojarzone jest na świecie przede wszystkim z badaniami, które pozwoliły na rewolucyjne wprowadzanie DNA do komórek ludzkich, czyli transformację komórek. Jego prace w dziedzinie genetyki i biologii molekularnej są wykorzystywane do badań nad działaniem genów.

28 września 2012 r. Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Wacława Szybalskiego tytułem doktora honoris causa. Uczony jest także doktorem honorowym Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Polecamy również
Prof. Paweł Zajdel laureatem nagrody Francuskiego Towarzystwa Chemicznego
Prof. Paweł Zajdel laureatem nagrody Francuskiego Towarzystwa Chemicznego
Medal "Cracoviae Merenti" dla  Zamku Królewskiego na Wawelu
Medal "Cracoviae Merenti" dla Zamku Królewskiego na Wawelu
Wręczono Nagrody im. prof. Marka Sycha
Wręczono Nagrody im. prof. Marka Sycha
Człowiek Roku 2020 – trzech laureatów konkursu reprezentuje UJ
Człowiek Roku 2020 – trzech laureatów konkursu reprezentuje UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj