Szpital Uniwersytecki: pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Małopolsce

Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako pierwsza osoba z Małopolski przyjęła 27 grudnia szczepionkę przeciwko COVID-19. W pierwszym dniu w placówce zaszczepiono ok. 100 osób. Wśród nich znaleźli się prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum oraz prof. Andrzej Matyja, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Stanów Nagłych SU, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Bezpośrednio po szczepieniu Krystyna Matusik zachęciła wszystkich do zaszczepiania się. - To najlepszy sposób, aby uchronić się przed chorobą. Zróbmy to dla siebie i dla innych - mówiła. Zwróciła też uwagę m.in. na fake newsy – fałszywe informacje na temat zarówno samej choroby, jak  i szczepień, których bardzo wiele pojawia się m.in. w mediach społecznościowych. - Trzeba słuchać ekspertów. Gdyby ktoś chciał zobaczyć, jak wyglądają pacjenci po COVID-19, to zapraszam na intensywną terapię. Nikt by tam nie chciał wylądować - dodała.

Do Szpitala Uniwersyteckiego trafiło 165 fiolek, czyli 825 dawek. Zgodnie z zapowiedziami Marcina Jędrychowskiego, dyrektora SU, w ciągu pięciu dni 825 osób otrzyma preparat. Aby szczepionka była skuteczna, po trzech tygodniach należy przyjąć jej drugą dawkę.

Dotychczas chęć szczepienia zadeklarowało ok. 60 proc. pracowników Szpitala Uniwersyteckiego, czyli ok. 3 tys. osób. Oprócz tego na szczepienia do placówki zgłosiło się jeszcze ponad 6 tys. osób spoza szpitala. Póki co przedsięwzięciu dedykowane są trzy gabinety lekarskie i dwa zabiegowe.

- Szczepienie potrwa tygodnie, miesiące - powiedział dyrektor Jędrychowski. Dodał, że szpital będzie zwiększał liczbę personelu odpowiedzialnego za całą procedurę. - To będzie ogromne wyzwanie logistyczne. Musimy sprawnie to zorganizować, a z drugiej strony obalić mity, że szczepionka jest niebezpieczna.

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum