Profesor Candan Badem pierwszym w Polsce stypendystą SAR

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie na podstawie porozumienia z 20 lipca ub.r. rozpoczął realizację Programu Rezydencji w ramach międzynarodowej sieci Scholars at Risk (SAR). Na początku grudnia 2020 przyjął pierwszego w Polsce stypendystę SAR - prof. Candana Badema, znanego tureckiego historyka, którego w ostatnich latach dotknęły represje w związku z falą zwolnień na tamtejszych uniwersytetach.

- Jestem wdzięczny sieci Scholars at Risk za jej działalność niosącą pomoc i wsparcie prześladowanym, wygnanym i w inny sposób represjonowanym naukowcom z całego świata. Jestem szczęśliwy, że udało mi się trafić do pięknego Krakowa. Zamierzam kontynuować tu moje badania i nawiązać współpracę z polskimi akademikami. Chciałbym również, o ile to będzie możliwe, dotrzeć do zbiorów polskich archiwów. Jestem niezmiernie wdzięczny władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutowi Kultury Willa Decjusza za umożliwienie mi pobytu i pracy naukowej - mówił prof. Candan Badem tuż po przybyciu do Krakowa.

Turecki uczony, nie mogąc bezpiecznie kontynuować swojej pracy i działalności badawczej w swoim kraju, uzyskał pomoc właśnie w ramach programu Scholars at Risk. Wsparcia i schronienia prześladowanemu naukowcowi udzielili Instytut Kultury Willa Decjusza, miasto Kraków oraz Uniwersytet Jagielloński, którego powitał w uniwersyteckiej społeczności rektor UJ prof. Jacek Popiel. - Cieszę się, że ten ważny projekt wspierający naukowców jest realizowany w praktyce. Naszego pierwszego stypendystę - profesora Candana Badema, specjalistę z dziedziny nauk humanistycznych - witam w najstarszej polskiej uczelni i życzę owocnego pobytu oraz udanej współpracy z naszym środowiskiem akademickim - powiedział.

Pobyt stypendialny potrwa do kwietnia tego roku. W tym czasie historyk będzie miał okazję kontynuować swoją pracę naukową oraz nawiązać współpracę z innymi badaczami, nie tylko z krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ale również międzynarodowego. Ten aspekt podkreśla prof. Beata Kowalska, rzeczniczka praw i wartości akademickich oraz przedstawicielka UJ w SAR.

- Jakość naszych badań zależy od otwartej, nieskrępowanej, krytycznej debaty naukowej, pobudzanej wielością idei i perspektyw oraz świadomością społecznej odpowiedzialności uniwersytetu. Autorytarne rządy często uderzają w autonomię nauki. Jestem dumna z tego, że Uniwersytet Jagielloński jako pierwsza uczelnia w kraju gości stypendystę SAR - przekonuje prof. Beata Kowalska.

Prof. Candan Badem jest tureckim uczonym i historykiem. Przez 8 lat wykładał na stambulskim Uniwersytecie Sabancı, prowadząc kursy translatorskie z języka rosyjskiego, historii kulturowej, a także historii centralnej tureckiej Azji. Uczestniczył w licznych międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Jest autorem szeregu artykułów naukowych oraz redaktorem publikacji na temat imperium osmańskiego oraz Kaukazu. Prowadził badania z zakresu historii Turcji w państwowych archiwach Wielkiej Brytanii, Armenii, Gruzji i Niemiec. W 2009 roku został jako pierwszy turecki historyk dopuszczony do zbiorów Narodowego Archiwum Armenii w Erywaniu. Płynnie posługuje się językiem rosyjskim i angielskim.

W 2016 roku złożył podpis pod publiczną petycją wzywającą władze tureckie do wznowienia dialogu z frakcjami z południowo-wschodniej części kraju. Rząd turecki oskarżył sygnatariuszy petycji o zdradę oraz propagowanie terroryzmu i obrazę dobrego imienia Turcji. Prof. C. Badem na mocy rządowego dekretu został wykluczony ze wszystkich publicznych uniwersytetów i urzędów państwowych. W lutym 2019 roku naukowiec został uznany za winnego i skazany na prawie 2 lata pozbawienia wolności. Zostały na niego nałożone także ograniczenia w podróżowaniu, które obowiązywało do sierpnia 2020 r. Niezdolny do bezpiecznego kontynuowania swojej pracy i działalności badawczej w Turcji, poszukując możliwości badań i nauczania w bezpiecznym miejscu, prof. Candan Badem uzyskał pomoc w ramach międzynarodowego programu Scholars at Risk.

Sieć Scholars at Risk to międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy na uniwersytetach partnerskich i uczelniach wyższych, zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademikom. Dzięki temu mogą kontynuować pracę naukową do czasu poprawy warunków i powrotu do krajów pochodzenia. SAR świadczy także usługi doradcze dla uczonych i instytucji goszczących, organizuje kampanie na rzecz badaczy uwięzionych czy represjonowanych w swoich krajach pochodzenia, monitoruje ataki na społeczność akademicką na całym świecie oraz proponuje wdrażanie nowych narzędzi i strategii promowania wolności akademickiej. W programie zrzeszonych jest 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach. Uniwersytet Jagielloński i Instytut Kultury Willa Decjusza dołączyły do sieci jako pierwsze i na razie jako jedyne organizacje w Polsce.

Jak pandemia wpływa na zdrowie psychiczne i edukację dzieci?
Trzech naukowców z UJ z Nagrodą Duncana Blacka
Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
UJ gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy