Prace obronione na UJ wśród najlepszych debiutów historycznych

Instytut Pamięci Narodowej poinformował o rozstrzygnięciu 13. edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej". Wśród autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac doktorskich i magisterskich znaleźli się dr Radosław Budzyński, Monika Maria Makowska, Mateusz Radomski, Tomasz Korban oraz Michał Michniewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej" jest adresowany do autorów niepublikowanych prac magisterskich i doktorskich, poświęconych historii Polski i Polaków w XX wieku. Ogłaszany jest corocznie w dwóch kategoriach: prac magisterskich i prac doktorskich. Laureaci w każdej z nich otrzymują okolicznościowy dyplom, nagrodę pieniężną oraz umowę wydawniczą na wydanie całości lub części pracy.

Do konkursu nadesłano 30 prac obronionych pomiędzy 1 listopada 2018 r. a 31 października 2020 r. Po wysłuchaniu ocen i przeprowadzeniu dyskusji członkowie komisji konkursowej postanowili nagrodzić i wyróżnić 9 autorów. W kategorii prac doktorskich II nagrodę przyznano dr. Radosławowi Budzyńskiemu za pracę Gustaw Manteuffel (1832–1916). Życie i dzieło w świetle wybranych polskich archiwaliów napisaną na Wydziale Polonistyki UJ pod opieką naukową prof. Krzysztofa Zajasa. W kategorii prac magisterskich II nagrody otrzymali Monika Maria Makowska Z Wydziału Historycznego UJ za pracę Doświadczenie frontu Wielkiej Wojny, tułaczki na Murmań i zetknięcia się z bolszewizmem na podstawie biografii polskich żołnierzy-literatów. Bogusław Szul-Skjoldkrona (1895-1920) i Eugeniusz Korwin Małaczewski (promotor: prof. Andrzej Nowak) oraz Mateusz Radomski z Wydziału Historycznego UJ za pracę Margines społeczny w Zagłębiu Dąbrowskim w dwudziestoleciu międzywojennym (promotor: dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ). Wyróżnienia przyznano również pracom Stosunki polsko-brytyjskie w latach 1971-1980 w świetle polskich źródeł dyplomatycznych autorstwa Tomasza Korbana z Wydziału Historycznego UJ (promotor: dr hab. Jakub Polit, prof. UJ) oraz Działalność partii politycznych w powiecie sanockim w latach 1918-1939 autorstwa Michała Michniewicza z Wydziału Historycznego UJ (promotor: dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ).

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Termin uroczystości, ze względu na sytuację epidemiczną, zostanie podany w późniejszym czasie.

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?