Profesor Wojciech Nowak z tytułem Małopolanina Roku 2020

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020 prof. Wojciech Nowak został wyróżniony tytułem Małopolanina Roku 2020. Drugi laureat jest również osobą związaną ze środowiskiem naukowym. To prof. Tadeusz Słomka, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uroczystość wręczenia nagród, które przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, odbędzie się, gdy tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne.

Tytuł Małopolanina Roku jest przyznawany osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, a także tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju od 1995 roku. Dotychczas uhonorowano nim 51 osób, w tym m.in. prof. Andrzeja Zolla, Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, Zbigniewa Brzezińskiego, Andrzeja Wajdę, kard. Franciszka Macharskiego, prof. Franciszka Ziejkę, Annę Polony, Kamila Stocha, Zofię Gołubiew czy prof. Jacka Majchrowskiego. Tytuł Małopolanina Wszech Czasów przyznano św. Janowi Pawłowi II.

Jak uzasadniło w uchwale Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, prof. Wojciecha Nowaka nagrodzono w uznaniu za budowę Szpitala Uniwersyteckiego, dokończenie budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ oraz rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie. Z kolei kapituła konkursu doceniła prof. Tadeusza Słomkę za działania dla dalszego rozwoju 100-letniej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Prof. Wojciech Nowak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1999 do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM ds. Studiów Klinicznych, a w latach 2005-2008 dziekanem tego wydziału. Od 2004 do 2008 roku kierował Katedrą Anatomii UJ CM. Przez wiele lat był również związany z I Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. W latach 2003-2008 sprawował funkcję zastępcy Ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Łączył pracę naukową z praktyką lekarską. Był specjalistą wojewódzkim w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii ogólnej. W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

Zainteresowania naukowe prof. Wojciecha Nowaka skupione są wokół zagadnień chirurgii endokrynologicznej, ultrasonografii w chirurgii, chirurgicznego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, problematyki raka piersi i transplantologii.

Prof. Wojciech Nowak był 305. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję tę pełnił od 1 września 2012 roku do 31 sierpnia 2020 roku.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM