Uniwersyteccy naukowcy laureatami Nagrody Ministra Edukacji i Nauki

19 lutego, w Dniu Nauki Polskiej, w trakcie gali zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłoszone zostały nazwiska laureatów Nagrody Ministra. Wśród wyróżnionych osób znalazło się siedmioro naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrody przyznawane są w 5 kategoriach – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.

Nagrodę indywidualną I stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej otrzymał prof. Zbigniew Majka z Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Nagroda w tej kategorii jest przyznawana m.in. za rozszerzanie współpracy międzynarodowej, rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym czy efektywne zarządzanie podmiotem tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki.

Dr hab. Artur Jurczyszyn, prof. UJ z Kliniki Hematologii UJ Collegium Medicum został uhonorowany Nagrodą za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Wyróżnienie przyznawane jest m.in. za prowadzenie badań naukowych, w wyniku których została zdobyta nowa wiedza oraz prowadzenie prac rozwojowych, w wyniku których nabyto, połączono, ukształtowano lub wykorzystano dostępną aktualnie wiedzę.

Badacze z Zakładu Biofizyki Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ: prof. Jerzy Dobrucki oraz doktorzy - Magdalena Kordon, Kamil Solarczyk i Mirosław Zarębski, nagrodzeni zostali za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej. Naukowców doceniono za wynalezienie oraz skomercjalizowanie metody STRIDE- bardzo czułej mikroskopowej metody wykrywania pojedynczych jedno- lub dwuniciowych pęknięć DNA w jądrach komórek. Więcej na temat ich badań można przeczytać w artykule opublikowanym w 2019 r. na stronie UJ.

Nagrodę za całokształt dorobku naukowego otrzymał prof. Piotr Tworzewski z Instytutu Matematyki UJ. Laureatami w tej kategorii zostają osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy.

Relacja z uroczystości oraz lista z nazwiskami wszystkich nagrodzonych jest dostępna na stronie www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/swietujemy-dzien-nauki-polskiej.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ