Szpital Uniwersytecki zyskał unikalny rezonans magnetyczny

W ubiegłym tygodniu do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dotarł otwarty aparat rezonansu magnetycznego. Operacja dostarczenia sprzętu wymagała użycia dźwigu, a także specjalnego systemu poduszek powietrznych, by móc go przetransportować przez szpitalne korytarze, gdyż urządzenie waży ok. 16 ton.

- Otwarta konstrukcja aparatu rezonansu magnetycznego, natężenie pola 0.4 T, nowoczesne oprogramowanie zawierające sekwencje diagnostyczne do tej pory charakterystyczne tylko dla aparatów MR wysokopolowych oraz komplet cewek odbiorczych sprawiają, że jest to jedyny taki aparat MR w Europie - tłumaczy prof. Tadeusz Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.

I dodaje: Nowy aparat z bardzo szerokim kątem dostępu do pacjenta, specjalistycznym oprogramowaniem RADAR, redukującym artefakty pochodzące od ruchu chorego, będą przydatne zwłaszcza przy badaniach pacjentów w stanach ciężkich. Da nam to możliwość badania osób z klaustrofobią. Do tej pory bowiem choroba ta uniemożliwiała badanie w standardowych rezonansach magnetycznych. Niewątpliwie ułatwi również badanie pacjentów nadmiernie otyłych. Wszystko dzięki temu, że jeden bok urządzenia będzie otwarty.

Unikalne zaprojektowanie tego rezonansu magnetycznego z pojedynczym filarem czyni go jedynym panoramicznym otwartym systemem MRI na świecie. To urządzenie, oprócz ogromnej wygody dla operatorów dzięki zmotoryzowanemu stołowi i przyjaznej konsoli, stwarza prawdziwy komfort zwłaszcza dla pacjentów. Niska emisja hałasu nie będzie sprawiała dyskomfortu, a możliwość jednoczesnej kontroli EKG, pulsu i oddechu zapewni mu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

- Warto podkreślić, że jest to rezonans, który dzięki średniemu polu magnetycznemu O.4T oraz tzw. stałemu polu pionowemu, umożliwia także badanie pacjentów z metalowymi implantami. Pojedyncze protezy ortopedyczne nie będą już przeciwskazaniem do tego typu badań - przekonuje prof. Tadeusz Popiela.

Koszt otwartego rezonansu wynosi ok. 6 mln zł. Urządzenie zostało dofinansowane z projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2, planowanego do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych