Prawnik z UJ uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), adwokat i autorytet prawny zostanie uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego - poinformowało w sobotę Towarzystwo Jana Karskiego. To wyraz uznania za obronę pro bono Tomasza Komendy. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbędzie się w późniejszym terminie w murach najstarszej polskiej uczelni.

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego wybity został w liczbie 30 egzemplarzy. Wśród laureatów wyróżnienia znaleźli się m.in. papież Franciszek oraz wieloletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham Foxman. Autorem projektu medalowego jest artysta-plastyk Janusz Kapusta, a wykonawcą polski artysta-medalier Wiesław Kulej.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski otrzyma to wyróżnienie „za wypełnienie pro bono misji obrończej niewinnie skazanego Tomasza Komendy poprzez procesowe doprowadzenie do uniewinnienia go oraz w osobnym postępowaniu sądowym do zasądzenia należnego mu odszkodowania i zadośćuczynienia. Po prostu za pokazanie Polakom, że wymiar sprawiedliwości nie może być wymiarem niesprawiedliwości. Za przywrócenie elementarnego sensu pojęciom winy i kary” Towarzystwo Jana Karskiego poinformowało, że wręczenie odznaczenia odbędzie się w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego z udziałem władz uczelni, w tym jej rektora prof. Jacka Popiela.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski ukończył prawo na WPiA UJ. Doktorat na temat "Nadzwyczajne złagodzenie kary w praktyce sądowej" obronił na UJ w 1979 roku. 12 lat później habilitował się. Tytuł profesorski w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne otrzymał w ubiegłym roku. Był prezesem Towarzystwa Asystentów UJ i członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2007-2009 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego. Stypendysta niemieckiej Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2007-2010 oraz 2011-2014. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego i gospodarczego, a także współautorem komentarza do kodeksu karnego i komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pełnomocnik lub obrońca w wielu procesach z zakresu prawa gospodarczego zarówno karnych, jak i cywilnych.

Warto przypomnieć, że Uniwersytet Jagielloński gościł już ceremonię wręczenia Nagrody Orła Jana Karskiego. 22 października 2015 roku otrzymał ją prof. Julian Kornhauser - poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbochorwackiej, który przez długie lata był związany z najstarszą polską uczelnią. Tu studiował, a potem przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum