UJ wśród najlepszych na świecie w rankingu QS World University

Poznaliśmy tegoroczne wyniki jednego z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie. Uniwersytet Jagielloński w QS World University Rankings by Subject 2021 sklasyfikowano w 14 dyscyplinach. Najlepiej oceniono neofilologie, archeologię, geografię i lingwistykę. W zestawieniu znalazło się 17 polskich uczelni.

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Publikuje ona trzy osobne zestawienia, oceniające całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów. W tegorocznym rankingu kierunkowym zostały uwzględnione 1452 uczelnie w 85 krajach prowadzące ponad 14 tys. kierunków studiów. Zestawienie zawiera 51 dyscyplin naukowych, które zgromadzono w 5 obszarach: "Arts & Humanities", "Engineering & Technology", "Life Sciences & Medicine", "Natural Sciences", "Social Sciences & Management". W metodologii pod uwagę wzięto 4 wskaźniki, tj. reputacja uczelni w środowisku akademickim, reputacja uczelni wśród pracodawców, cytowania naukowe oraz index Hirscha.

W tegorocznym QS World University Rankings znalazło się 17 polskich uczelni w 31 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin. Zdecydowanie najlepiej wypadły w nim Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które sklasyfikowano odpowiednio w 14 i 19 programach studiów. Trzecia jest Politechnika Warszawska, która wprowadziła do rankingu 10 dyscyplin. W zestawieniu uwzględniono także Politechnikę Wrocławską (7), Akademię Górniczo-Hutniczą (6), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (5), Politechnikę Poznańską i Uniwersytet Wrocławski (po 4), Szkołę Główną Handlową (3), Politechnikę Gdańską (2) oraz Akademię Leona Koźmińskiego, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Uniwersytet Łódzki (po 1).

Uniwersytet Jagielloński w QS World University Rankings by Subject 2021:

• neofilologie (miejsce przedziale 101-150),
  • archeologia (151-200),
  • geografia (151-200),
  • lingwistyka (151-200),
  • filologia angielska (201-250),
  • socjologia (201-250),
  • chemia (251-300),
  • prawo (251-300),
  • matematyka (251-300),
  • fizyka i astronomia (251-300),
  • nauki biologiczne (301-350),
  • medycyna (301-350),
  • nauki o środowisku (401-450),
  • informatyka (551-600).

Pełne wyniki QS World University Rankings by Subject 2021 są dostępne na stronie topuniversities.com.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM