Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital Uniwersytecki oferuje wsparcie dla chorych z cukrzycą typu 1

Szpital Uniwersytecki oferuje wsparcie dla chorych z cukrzycą typu 1

W odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie powołał pierwszy w Polsce zespół świadczący pomoc psychoterapeutyczną pacjentom chorującym na cukrzycę typu 1 i cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Specjaliści działają w ramach Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii.

 

- Pacjenci, którzy chorują na cukrzycę to bardzo wrażliwa, delikatna grupa osób. Przez całe życie muszą stale kontrolować swoje funkcjonowanie i poziom cukru we krwi. Nie ma od tego ucieczki. W efekcie wiele osób zmagających się z chorobą ma zaburzone poczucie własnej wartości i niską samoocenę  – opowiada dr n. med. Katarzyna Cyranka, Kierownik Zespołu.

Choroba może także powodować lęk przed wykluczeniem społecznym, co w konsekwencji może prowadzić do trudności emocjonalnych. Sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy cukrzycy towarzyszą zaburzenia psychiczne (lękowe, odżywiania, afektywne, osobowości), a objawy obu schorzeń wchodzą w interakcje.

- Diabulimia to bardzo charakterystyczny rodzaj zaburzeń odżywiania, w którym pacjentki wzmagają napady bulimiczne manipulacją dawek insuliny i poziomu cukru. Równie niebezpieczna jest anoreksja w przebiegu cukrzycy typu 1, w której pacjentki odstawiają insulinę by błyskawicznie schudnąć, a w efekcie grozi im dekompensacja metaboliczna zagrażająca ich życiu -  tłumaczy dr n. med. Katarzyna Cyranka. - Mamy również grupę pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi, którzy w związku z nimi przeżywają depresję i wyrzuty sumienia, że nie udało im się zapobiec rozwojowi choroby. Problemy dotykają nie tylko chorego na cukrzycę, ale także całą jego rodzinę – partnerów, rodziców i dzieci.

Okres pandemii Covid-19 stał się dla nich dodatkowym obciążeniem psychicznym. Chorujący na cukrzycę typu 1 – oprócz codziennych problemów zdrowotnych – zaczęli obawiać się, co stanie się, gdy będą musieli zmienić dotychczasowy sposób funkcjonowania, w jaki sposób ewentualne zachorowanie na Covid-19 wpłynie na przebieg cukrzycy.

- Impulsem do rozpoczęcia opieki psychologicznej stał się okres pierwszego lockdownu. W momencie kiedy Szpital Uniwersytecki został przekształcony w szpital jednoimienny okazało się, że pacjenci, którzy byli w długoletnich relacjach ze swoimi lekarzami diabetologami, mogą utracić z nimi kontakt, bo część lekarzy została oddelegowana na oddział covidowy – wspomina dr Cyranka i jednocześnie tłumaczy, jak ważną funkcję dla chorego spełnia taka relacja. - en kontakt sam w sobie ma znaczenie. Daje poczucie bezpieczeństwa, stałości, możliwości skonsultowania w każdej chwili z kimś, kto zna dokładnie sytuację pacjenta. Gdy go zabrakło, pacjenci zaczęli dzwonić z różnymi lękami, np. że z powodu pandemii umrą, ponieważ nie otrzymają na czas insuliny, albo że coś stanie się ich lekarzom.

To wszystko zadecydowało o powołaniu pierwszego w Polsce wielospecjalistycznego zespołu psychologiczno-diabetologicznego, oferującego pacjentom z cukrzycą nie tylko konsultacje i diagnostykę zaburzeń psychicznych towarzyszących cukrzycy, ale także stwarzający możliwość uczestnictwa w wielomiesięcznej grupie psychoterapeutycznej, w której leczenie uwzględnia oba schorzenia. Powstał on we współpracy specjalistów z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. 

- Odzew był bardzo duży. Część pacjentów ucieszyła się, że nareszcie może opowiedzieć o swoich trudnościach psychologicznych z samą cukrzycą. Mówili, że nawet jeśli chodzili na psychoterapię, nie czuli się rozumiani, ponieważ ich problemy były tak specyficzne -  mówi dr Cyranka.  - W przypadku współwystępowania choroby przewlekłej jaką jest cukrzyca typu 1, leczenie zaburzeń psychicznych wymaga zastosowania technik i odpowiedniej wiedzy klinicznej, uwzględniającej także specyfikę choroby przewlekłej, zwłaszcza w przypadku psychoterapii – tłumaczy.

Zespół jest dostępny w każdy poniedziałek pomiędzy godziną 9 a 13. Pacjenci mogą się zgłaszać bez skierowania, natomiast obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Oferuje konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, diagnostykę oraz psychoterapię grupową. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem tel. 664-680-001.

Zespół terapeutyczny:

  • dr n. med. Katarzyna Cyranka - kierownik zespołu, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, certyfikowany Psychoanalityk Jungowski, adiunkt w Katedrze Psychiatrii UJ CM, starszy asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie;
  • lek med. Andrzej Juryk - specjalista psychiatrii, starszy asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, asystent w Katedrze Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uprawniony do prowadzenia psychoterapii pod superwizją;
  • mgr Magdalena Byrczek - psycholog kliniczny, ukończyła całościowe szkolenie w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym uzyskując uprawnienia psychoterapeutyczne. Doświadczenie zawodowe zdobywała przez lata pracy na oddziałach zaburzeń psychicznych osób dorosłych i oddziałach somatycznych (m.in. Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego, obecnie Oddział Leczenia Zaburzeń Emocji i Nastroju).
  • mgr Dominika Sarna-Palacz - absolwentka psychologii stosowanej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła całościowe szkolenie uprawniające do wykonywania zawodu psychoterapeuty ze szczególnym uwzględnieniem terapii rodzin oraz Studium Socjoterapii i Treningu interpersonalnego. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej ze szczególnym uwzględnieniem psychologii klinicznej chorób somatycznych.
  • mgr Teresa Żuchowicz - certyfikowany superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
  • prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa - konsultant merytoryczny ds. diabetologii
  • prof. dr hab. med. Dominika Dudek - konsultant merytoryczny ds. psychiatrii

 

Gabinet Psychosomatyczny SU Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii Dorosłych

Kraków, ul. Kopernika 21a, pokój 18

Telefon: 664-680-001

adres e-mail: katarzyna.cyranka@gmail.com

 

Polecamy również
Postępuje modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Postępuje modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Widok zawartości stron Widok zawartości stron