Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital Uniwersytecki oferuje wsparcie dla chorych z cukrzycą typu 1

Szpital Uniwersytecki oferuje wsparcie dla chorych z cukrzycą typu 1

W odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie powołał pierwszy w Polsce zespół świadczący pomoc psychoterapeutyczną pacjentom chorującym na cukrzycę typu 1 i cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Specjaliści działają w ramach Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii.

 

- Pacjenci, którzy chorują na cukrzycę to bardzo wrażliwa, delikatna grupa osób. Przez całe życie muszą stale kontrolować swoje funkcjonowanie i poziom cukru we krwi. Nie ma od tego ucieczki. W efekcie wiele osób zmagających się z chorobą ma zaburzone poczucie własnej wartości i niską samoocenę  – opowiada dr n. med. Katarzyna Cyranka, Kierownik Zespołu.

Choroba może także powodować lęk przed wykluczeniem społecznym, co w konsekwencji może prowadzić do trudności emocjonalnych. Sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy cukrzycy towarzyszą zaburzenia psychiczne (lękowe, odżywiania, afektywne, osobowości), a objawy obu schorzeń wchodzą w interakcje.

- Diabulimia to bardzo charakterystyczny rodzaj zaburzeń odżywiania, w którym pacjentki wzmagają napady bulimiczne manipulacją dawek insuliny i poziomu cukru. Równie niebezpieczna jest anoreksja w przebiegu cukrzycy typu 1, w której pacjentki odstawiają insulinę by błyskawicznie schudnąć, a w efekcie grozi im dekompensacja metaboliczna zagrażająca ich życiu -  tłumaczy dr n. med. Katarzyna Cyranka. - Mamy również grupę pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi, którzy w związku z nimi przeżywają depresję i wyrzuty sumienia, że nie udało im się zapobiec rozwojowi choroby. Problemy dotykają nie tylko chorego na cukrzycę, ale także całą jego rodzinę – partnerów, rodziców i dzieci.

Okres pandemii Covid-19 stał się dla nich dodatkowym obciążeniem psychicznym. Chorujący na cukrzycę typu 1 – oprócz codziennych problemów zdrowotnych – zaczęli obawiać się, co stanie się, gdy będą musieli zmienić dotychczasowy sposób funkcjonowania, w jaki sposób ewentualne zachorowanie na Covid-19 wpłynie na przebieg cukrzycy.

- Impulsem do rozpoczęcia opieki psychologicznej stał się okres pierwszego lockdownu. W momencie kiedy Szpital Uniwersytecki został przekształcony w szpital jednoimienny okazało się, że pacjenci, którzy byli w długoletnich relacjach ze swoimi lekarzami diabetologami, mogą utracić z nimi kontakt, bo część lekarzy została oddelegowana na oddział covidowy – wspomina dr Cyranka i jednocześnie tłumaczy, jak ważną funkcję dla chorego spełnia taka relacja. - en kontakt sam w sobie ma znaczenie. Daje poczucie bezpieczeństwa, stałości, możliwości skonsultowania w każdej chwili z kimś, kto zna dokładnie sytuację pacjenta. Gdy go zabrakło, pacjenci zaczęli dzwonić z różnymi lękami, np. że z powodu pandemii umrą, ponieważ nie otrzymają na czas insuliny, albo że coś stanie się ich lekarzom.

To wszystko zadecydowało o powołaniu pierwszego w Polsce wielospecjalistycznego zespołu psychologiczno-diabetologicznego, oferującego pacjentom z cukrzycą nie tylko konsultacje i diagnostykę zaburzeń psychicznych towarzyszących cukrzycy, ale także stwarzający możliwość uczestnictwa w wielomiesięcznej grupie psychoterapeutycznej, w której leczenie uwzględnia oba schorzenia. Powstał on we współpracy specjalistów z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. 

- Odzew był bardzo duży. Część pacjentów ucieszyła się, że nareszcie może opowiedzieć o swoich trudnościach psychologicznych z samą cukrzycą. Mówili, że nawet jeśli chodzili na psychoterapię, nie czuli się rozumiani, ponieważ ich problemy były tak specyficzne -  mówi dr Cyranka.  - W przypadku współwystępowania choroby przewlekłej jaką jest cukrzyca typu 1, leczenie zaburzeń psychicznych wymaga zastosowania technik i odpowiedniej wiedzy klinicznej, uwzględniającej także specyfikę choroby przewlekłej, zwłaszcza w przypadku psychoterapii – tłumaczy.

Zespół jest dostępny w każdy poniedziałek pomiędzy godziną 9 a 13. Pacjenci mogą się zgłaszać bez skierowania, natomiast obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Oferuje konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, diagnostykę oraz psychoterapię grupową. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem tel. 664-680-001.

Zespół terapeutyczny:

  • dr n. med. Katarzyna Cyranka - kierownik zespołu, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, certyfikowany Psychoanalityk Jungowski, adiunkt w Katedrze Psychiatrii UJ CM, starszy asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie;
  • lek med. Andrzej Juryk - specjalista psychiatrii, starszy asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, asystent w Katedrze Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uprawniony do prowadzenia psychoterapii pod superwizją;
  • mgr Magdalena Byrczek - psycholog kliniczny, ukończyła całościowe szkolenie w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym uzyskując uprawnienia psychoterapeutyczne. Doświadczenie zawodowe zdobywała przez lata pracy na oddziałach zaburzeń psychicznych osób dorosłych i oddziałach somatycznych (m.in. Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego, obecnie Oddział Leczenia Zaburzeń Emocji i Nastroju).
  • mgr Dominika Sarna-Palacz - absolwentka psychologii stosowanej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła całościowe szkolenie uprawniające do wykonywania zawodu psychoterapeuty ze szczególnym uwzględnieniem terapii rodzin oraz Studium Socjoterapii i Treningu interpersonalnego. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej ze szczególnym uwzględnieniem psychologii klinicznej chorób somatycznych.
  • mgr Teresa Żuchowicz - certyfikowany superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
  • prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa - konsultant merytoryczny ds. diabetologii
  • prof. dr hab. med. Dominika Dudek - konsultant merytoryczny ds. psychiatrii

 

Gabinet Psychosomatyczny SU Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii Dorosłych

Kraków, ul. Kopernika 21a, pokój 18

Telefon: 664-680-001

adres e-mail: katarzyna.cyranka@gmail.com

 

Polecamy również
Edycja cyfrowa części słynnego zbioru rękopisów "Kolekcji Varnhagena"

Edycja cyfrowa części słynnego zbioru rękopisów "Kolekcji Varnhagena"

Aleksander Brückner – sylwetka uczonego

Aleksander Brückner – sylwetka uczonego

Przedstawiciele władz UJ spotkali się z mediami

Przedstawiciele władz UJ spotkali się z mediami

W <span lang="la">Collegium Maius</span> UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

Widok zawartości stron Widok zawartości stron