Zidentyfikowano substancję hamującą replikację wirusa SARS-CoV-2

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, w ścisłej współpracy z Instytutem Helmholtza w Monachium, zidentyfikowali małocząsteczkowy, wysoce specyficzny inhibitor jednego z enzymów koronawirusów, który jest niezbędny do replikacji i namnażania się wirusów. Lek ten jest zarejestrowany m.in. w Brazylii, gdzie sprzedawany jest jako tani i ogólnodostępny medykament EMS Cystex do stosowania w zakażeniach dróg moczowych.

Przeprowadzone badania wykazały, że inhibitor ten jest w stanie hamować replikację wirusa SARS-CoV-2 in vitro w modelu komórkowym, ex vivo w modelu nabłonka układu oddechowego (hodowle HAE) oraz in vivo w modelu mysim. Doskonałe parametry (IC50 < 100nM oraz niska toksyczność) sugerują, że lek ten może być skuteczny w monoterapii lub w terapii skojarzonej, np. z inhibitorami polimerazy przy COVID-19. Co więcej, akryflawina wykazuje szeroką specyficzność względem betakoronawirusów (SARS-CoV, SARS-CoV-2, MERS-CoV i wirusy sezonowe). Akryflawina była w przeszłości badana w wielu próbach klinicznych, w tym m.in. w leczeniu zakażeń wirusem HIV-1, w czasie których podawana była zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo.

Odkrycie i opisanie unikalnego sposobu hamowania enzymu przez akryflawinę na poziomie struktury białka posłuży również w najbliższej przyszłości jako podstawa do zaprojektowania i opracowania nowych, ulepszonych cząsteczek aktywnych, aby przygotować się na przyszłe epidemie koronawirusów.

Artykuł Acriflavine, a clinically aproved drug, inhibits SARS-CoV-2 and other betacoronaviruses jest dostępny na stronie biorxiv.org.

Warsztaty Popular Respublica Litteraria na Wydziale Polonistyki UJ
Studentka UJ laureatką  programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Dr Katarzyna Gajos z nagrodą <span lang="en">Frans Habraken Best Paper Award 2021</span>