Uniwersytet Jagielloński otrzymał akredytację NAWA

Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ, działające na Wydziale Polonistyki, uzyskało akredytację Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na realizację w latach 2021-2023 kursów, które przygotowują obcokrajowców do podjęcia nauki na studiach w naszym kraju.

Uniwersytet Jagielloński znalazł się w gronie 12 uczelni wybranych przez NAWA w drodze konkursu. W ten sposób wyłoniono ośrodki, które gwarantują swoim doświadczeniem, potencjałem organizacyjnym i merytorycznym przeprowadzenie kursów na najwyższym jakościowo poziomie.

Najstarsza polska uczelnia uzyskała uprawnienia do przeprowadzania kursów letniego i przygotowawczego. Pierwszy z nich ma na celu wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub w dalszej perspektywie podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym. Program obejmuje intensywne zajęcia z języka polskiego jako obcego, bogaty program wycieczek i wyjść kulturalnych, praktyczne warsztaty, wykłady dotyczące polskiej historii i kultury oraz imprezy integracyjne.

Z kolei kurs przygotowawczy wspiera promocję Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości edukacyjnych i naukowych oraz umożliwia cudzoziemcom, którzy planują rozpoczęcie studiów w naszym kraju, nauki lub doskonalenia znajomości języka polskiego oraz poszerzenia wiedzy w zakresie przedmiotów związanych z kierunkiem przyszłych studiów. Ma na celu wsparcie realizacji programów stypendialnych: im. gen. Władysława Andersa, im. Stefana Banacha i im. Ignacego Łukasiewicza oraz umów międzynarodowych i współpracy bilateralnej, a także stypendiów indywidualnych, poprzez umożliwienie stypendystom ww. programów uczestnictwa w kursie przygotowawczym.

Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ (Centrum) należy do najważniejszych polskich ośrodków kształcenia zagranicznych studentów. Jego oferta obejmuje intensywne programy semestralne i roczne, kilkutygodniowe kursy letnie, a także całą gamę kursów i programów realizowanych w ramach współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami partnerskimi. Zajęciami dydaktycznymi w Centrum kierują specjaliści z zakresu glottodydaktyki polonistycznej skupieni w Katedrze Języka Polskiego jako Obcego. Prowadzą oni badania w zakresie metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, opracowują stosowne podręczniki i słowniki. Zespół tworzy i stosuje nowoczesne, innowacyjne, a przede wszystkim skuteczne metody nauczania.

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski