Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Larry Wolff i Joanna Guszta zwycięzcami Mądrej Książki Roku 2020

Larry Wolff i Joanna Guszta zwycięzcami Mądrej Książki Roku 2020

"Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry’ego Wolffa oraz "Miasto Potwór" Joanny Guszty zdobyły główne nagrody w 6. konkursie na Mądrą Książkę Roku. Statuetki Euklidesa otrzymali również autorzy książek wskazani przez członków społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktorów portalu Mądre Książki oraz internautów i czytelników "Gazety Wyborczej".


Książki popularnonaukowe opisują i tłumaczą określone zagadnienia naukowe, przedstawiając ich syntetyczny, uprzystępniony obraz. Wydawnictwa te zazwyczaj nie przechodzą trudnego procesu recenzji naukowej, stąd stosunkowo łatwo je drukować. Są jednak często dowodem istotnej działalności naukowej badacza, służącej popularyzacji opisywanego przez niego tematu, głównie wśród czytelników, którzy nie są specjalistami w danej, często bardzo wąskiej, dziedzinie. Ich jakość powinna być jak najwyższa, a cel ten nie jest łatwo osiągnąć. Wielu naukowców nie potrafi w prosty i zrozumiały sposób opowiadać o swoich skomplikowanych badaniach lub ma problem z wyborem najistotniejszych informacji, które powinien poznać niewyspecjalizowany czytelnik. Jednocześnie wiele wydawnictw, zdając sobie sprawę z wartości tego typu literatury, próbuje przebić konkurencję w liczbie wydawanych tytułów. To skutkuje często obniżaniem poziomu, oszczędnościami czynionymi na korektach i konsultacjach naukowych.

Konkurs na Mądrą Książkę Roku ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Statuetka Euklidesa, przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, jest drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł.

W tegorocznej edycji nominowanych było tradycyjnie 10 książek dla dorosłych oraz 5 dla dzieci i młodzieży. W pierwszej kategorii triumfował Larry Wolff, który w nagrodzonym tytule przyjrzał się jednemu z najbardziej rozpowszechnionych stereotypów europejskich - podziałowi na Europę Zachodnią i Wschodnią. Autor uderza w samo sedno i zadaje pytania o to, jak i po co skonstruowano ten mit "gorszej" Europy Wschodniej, dlaczego Europę Środkową odbijano niczym piłeczkę pingpongową, dlaczego z taką łatwością przesuwano linię, która za każdym razem oddzielała Cywilizację od Barbarii, Kulturę od Natury, Ludzi od Bestii.

W swojej książce poświęconej sposobom, w jaki zachodnioeuropejskie Oświecenie projektowało wyobrażenia Europy Wschodniej, L. Wolff próbuje wyjść poza pary opozycji i stereotypów dotyczących tego regionu i sprawdzić, w jaki sposób one powstawały. Przygląda się nie tyle Europie Wschodniej, co stanowi wiedzy Europy Zachodniej na temat Wschodu, propozycji jego "ucywilizowania", "uporządkowania" i podboju. Podejrzliwie i krytycznie przygląda się pismom filozofów, sztukom teatralnym, pamiętnikom, listom i kodeksom prawnym. Jego bohaterami są Katarzyna II, Wolter, Rousseau, Casanova, pierwsi badacze, antropolodzy, dyplomaci i wojskowi. Ale też Edward Said, Jacques Derrida i Michel Foucault.

Najlepszą książką dla dzieci i młodzieży wybrano "Miasto Potwór" Joanny Guszty. Publikację cechuje przystępny język i atrakcyjne ilustracje, których wspólnym mianownikiem jest humor, pokazują dzieciom, że każdy jest odpowiedzialny za swoje miasto i może mieć wpływ na to, czy jest to przestrzeń przyjazna i ładna. Książka uczy podstaw estetyki i poczucia wspólnoty za pomocą zabawnej historii i bardzo prostych zasad podsumowanych na końcu książki.

Liderem tegorocznego głosowania na Mądrą Książkę Roku wśród społeczności akademickiej UJ oraz internautów i czytelników "Gazety Wyborczej" został Tomek Rożek i jego "Nauka. To lubię", który prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, z którymi spotykamy się na co dzień, i o tych zachodzących daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych. Dowcipnie i przystępnie opisuje nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia i procesy, a dzięki licznym przykładom z życia codziennego jego teksty pobudzają wyobraźnię i skłaniają do pogłębiania wiedzy.

Z kolei redaktorzy portalu Mądre Książki przyznali statuetkę Euklidesa profesorowi Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej Robowi Dunnowi za "Nie jesteś sam w domu". Autor i jego współpracownicy wykorzystali pojęcia i techniki synekologii, aby rozwikłać zagadki funkcjonowania powszechnie ignorowanego ekosystemu ludzkiego domostwa. Ich badania wzbogacają nasze zrozumienie jego funkcji, a także pozwalają pojąć to, jak nasze interakcje z istotami żywymi zamieszkującymi środowisko domowe wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Książka dostarczy obszernego źródła informacji tym, którzy kiedykolwiek chcieli wiedzieć, z czym dzielą swoją przestrzeń życiową. Niektóre czytelników zachwycą, niektóre przerażą. Wydawca radzi, by nie czytać przed snem.

Konkurs już po raz 6. zorganizowali wspólnie Uniwersytet Jagielloński i serwis Mądre Książki. Jego partnerami są Copernicus Festival, krakowska księgarnia De Revolutionibus. Books&Cafe i "Gazeta Wyborcza". Zwycięzców wyłoniła kapituła w składzie: pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn, dziennikarka naukowa Aleksandra Stanisławska, współzałożyciel i redaktor naczelny serwisu Mądre Książki Leszek Szumlas, redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej” Michał Olszewski, realizująca projekty ekologiczne w Carbon Footprint Foundation Marta Seweryn oraz popularyzatorzy nauki dr Monika Koperska, Marta Trzeciak i dr Kamil Kopij.

Polecamy również
Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki farmaceutyczne
Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki farmaceutyczne
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki fizyczne
Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki fizyczne
Srebrny medal "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron