Coraz większe zainteresowanie liniami badawczymi NCPS SOLARIS

Międzynarodowa Komisja Oceniająca zakończyła prace nad oceną wniosków w 7. naborze o czas badawczy w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Ocenie konkursowej podlegało ponad 80 projektów złożonych na 4 linie badawcze i kriomikroskop. Wnioski były analizowane przez ekspertów zewnętrznych pod kątem formalnym, bezpieczeństwa próbek oraz merytoryki planowanych prac badawczych.

Jak poinformowało Centrum SOLARIS, w kolejnym naborze wniosków wpłynęły 84 aplikacje, co stanowi znaczący wzrost liczby zainteresowanych pomiarami grup badawczych w stosunku do poprzedniego naboru, bo aż o 25 proc. Międzynarodowa Komisja Oceniająca wystawiła pozytywną ocenę 36 propozycjom, z czego 3 spośród 7 wniosków złożonych za pośrednictwem konsorcjum CERIC-ERIC - konsorcjum skupiające wyspecjalizowane laboratoria i ośrodki badawcze z Europy Środkowej i Włoch. Po raz pierwszy w postępowaniu konkursowym udostępniono linię badawczą DEMETER posiadającą dwie stacje końcowe - mikroskop STXM i PEEM. Decyzji dotyczących przyznania czasu badawczego na kriomikroskopie Cryo-EM należy spodziewać się na przełomie czerwca i lipca.

Grupy badawcze będą mogły realizować swoje eksperymenty z użyciem infrastruktury SOLARIS od września br. do lutego 2022 roku.

NCPS SOLARIS jednocześnie przypomina, że istnieje możliwość złożenia wniosku o tzw. "szybki dostęp" do linii badawczych. Tryb ten umożliwia sprawdzenie, czy planowany eksperyment ma szansę realizacji w regularnym naborze wniosków lub czy istnieje potrzeba szybkiego przeprowadzenia badań z uwagi na potencjalnie wysoką wartość naukową.

Profesor Andrzej Matyja: Od początku pandemii narasta infodemia
Biotechnolog z UJ otrzymał grant Naukowej Fundacji Polpharmy
Profesor Marek Krawczyk doktorem honoris causa UJ
Perspektywy 2021: Uniwersytet Jagielloński znów na czele rankingu!