Maciej Bukowski z nagrodą publiczności w konkursie MT180

W środę odbył się finał Europy Środkowej konkursu "Mój doktorat w 180 sekund" ("Ma Thèse en 180 Secondes" - MT180) zorganizowany przez Instytut Filologii Romańskiej UJ we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie. Laureatem nagrody publiczności został Maciej Bukowski, doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konkurs MT180 to propozycja dla doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki: od matematyki przez biologię, architekturę po literaturę. Dzięki niemu mają oni okazję do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w prosty sposób. Na swój występ w języku francuskim uczestnicy mają jedynie 3 minuty. Podczas swojej prezentacji mogą posługiwać się tylko jednym slajdem. Zwycięzcą konkursie zostaje uczestnik, który zaprezentuje swoją pracę w najbardziej zrozumiały i przekonujący. Nagrodą w konkursie jest m.in. stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy nad Sekwaną.

Konkurs organizowany jest od 2012 roku i odbywa się dziś w blisko 30 krajach. Polska edycja, która w tym roku ma swoją 3. odsłonę, odbyła się online w marcu br. Jej zwycięzcy wzięli wczoraj udział w finale Europy Środkowej, w którym uczestniczyli także francuskojęzyczni młodzi naukowcy z Austrii, Czech, Słowacji i Węgier. Pierwsze miejsce zajęła Elise Sivault, doktorantka Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, i tym samym zakwalifikowała się do międzynarodowego finału konkursu, który odbędzie się we wrześniu w Paryżu. Druga była Anna Krzyżak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na najniższym stopniu podium ex aequo sklasyfikowano Dorotę Kołbuk z Instytutu Paleobiologii PAN i Eliskę Kuchovską z Leibniz Research Institute for Environmental Medicine.

Nagrodę publiczności, przyznawaną zwycięzcy głosowania internetowego, zdobył podobnie jak w finale polskiej edycji Maciej Bukowski z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej UJ, który zaprezentował swoją pracę doktorską "Le changement climatique dans la compétition entre l'UE, les États Unis et la Chine" pisaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Młynarskiego, prof. UJ.

Wystąpienia wszystkich finalistów Europy Środkowej można zobaczyć w serwisie YouTube Instytutu Filologii Romańskiej UJ.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum