Apel środowiska naukowego w sprawie odwiedzin w szpitalach

Kilkudziesięciu naukowców wystosowało apel do Ministerstwa Zdrowia o wypracowanie zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych w sytuacji, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19. Pod listem podpisało się troje przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Zwracamy się do z apelem o wypracowanie przez ministerstwo zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych, w sytuacji, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19. W chwili obecnej decyzja umożliwiająca wizytę, bądź jej zabraniająca, jest podejmowana indywidualnie przez dyrektora każdego szpitala. Efektem tego jest uznaniowość realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi" - czytamy w korespondencji do ministra zdrowia.

Jak zaznaczają autorzy listu, ograniczanie wizyt jest szkodliwe z punktu widzenia dobra pacjentów, którzy częstokroć są osobami starszymi, obłożnie chorymi, przebywają na oddziałach onkologicznych, paliatywnych, w szpitalach psychiatrycznych, a więc są w sytuacji, w której bezpośredni kontakt z bliskimi jest pożądany ze względu na ich dobrostan psychiczny i fizyczny. Ich zdaniem zakaz wizyt rodzin i bliskich pacjentów, jeżeli zostali zaszczepieni przeciw Covid-19, nie jest uzasadniony z epidemiologicznego punktu widzenia, zwłaszcza że do pracy w szpitalach jest dopuszczony personel medyczny, który nie został zaszczepiony na COVID-19, a więc jest potencjalnie dużo większym zagrożeniem dla pacjentów.

"Przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione stanowiłoby też zachętę do szczepień, wyraźnie wskazując, że ci, którzy podjęli decyzję zaszczepienia się przeciw Covid-19 cieszą się większymi przywilejami niż osoby niezaszczepione. Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień. Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o wypracowanie wytycznych, które pozwolą pacjentom na kontakt z bliskimi przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji, w której następuje radykalne łagodzenie obostrzeń w gospodarce i innych sferach życia publicznego" - podkreślili sygnatariusze listu, wśród których znaleźli się m.in. prof. Małgorzata Kossowska z Wydziału Filozoficznego UJ, prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz prof. Jerzy Szwed z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum