Odznaczenia państwowe dla pracowników naukowych UJ

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe 34 osobom zasłużonym na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i odnowy zabytków, związanym z działalnością Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Uroczystość odbyła się w ubiegłą sobotę w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Wśród odznaczonych znaleźli się przedstawiciele społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i odnowy zabytków Krakowa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali dr Zbigniew Beiersdorf, prof. Piotr Dobosz i dr hab. Mieczysław Rokosz, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Marek Walczak. Z kolei Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznano prof. Marcinowi Fabiańskiemu, dr. Dariuszowi Niemcowi, dr. hab. Zenonowi Piechowi, prof. UJ oraz prof. Krzysztofowi Stopce.

SKOZK został powołany 18 grudnia 1978 roku, w 3 miesiące po wpisaniu historycznego centrum Krakowa na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Początkowo dysponował jedynie dobrowolnymi wpłatami od mieszkańców, składkami z zakładów pracy oraz pomocą rzeczową, która polegała na tym, że przedsiębiorstwa z całego kraju remontowały krakowskie zabytki. Instytucja rozdziela pieniądze z istniejącego od 1985 roku Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, który jest zasilany z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP. Jak dotąd SKOZK rozdysponował ok. miliard zł na realizację ok. 5 tys. przedsięwzięć rewaloryzacyjnych w ponad 600 obiektach zabytkowych.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum