Środowisko naukowe za wzrostem nakładów na szkolnictwo wyższe

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Rada Główna Instytutów Badawczych, Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" wystosowały wspólny apel w sprawie systemowego wzrostu finansowania szkolnictwa wyższego i nauki z budżetu państwa.

Jak podkreślają autorzy dokumentu, nauka i szkolnictwo wyższe, stanowiące najbardziej prorozwojowe we współczesnym świecie dziedziny życia społeczno-gospodarczego, nie były w wystarczającym stopniu beneficjentami transformacji ustrojowej i głębokich przeobrażeń gospodarczych w Polsce po roku 1989. Uważają, że w interesie społeczeństwa i państwa polskiego jest znaczące zwiększanie nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę. Pragną też zwrócić uwagę na wieloletnie zaniedbania dotyczące, np. poziomu wynagrodzeń pracowników nauki i szkolnictwa wyższego w relacji do średniej krajowej i płacy minimalnej.

"Stan pandemii Covid-19 pokazał w skali światowej ogromne znaczenie społeczne nauki, a także jej wkład w rozwój technologiczny. Pandemia uwidoczniła raz jeszcze, co wielokrotnie wskazywali sygnatariusze tego apelu, że wydatki na szeroko rozumianą naukę, nie są kosztem, ale inwestycją w przyszłość nas wszystkich. Nadszedł czas na podjęcie decyzji o znaczącym zwiększeniu nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę z budżetu państwa, w tym na wzrost wynagrodzeń pracowników uczelni i instytucji naukowych. Także w kontekście wysokiej inflacji, kosztów energii i obniżaniu się realnych środków będących do dyspozycji uczelni, jak i wynagrodzeń pracowników. Czas na stworzenie młodemu pokoleniu naukowców takich warunków, aby chcieli i mogli realizować swoje kariery i aspiracje życiowe - z korzyścią dla społeczeństwa. Dlatego apelujemy do Parlamentu Rzeczypospolitej i Premiera RP o istotne i długofalowe zwiększenie" - czytamy w apelu.

Pod dokumentem podpisali się: przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniew Marciniak, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszek Rafalski, prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego dr Janusz Szczerba oraz przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" Dominik Szczukocki.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny