Nowa jakość w leczeniu endometriozy metodami małoinwazyjnymi

Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) ponownie uruchomił, po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi. W ostatnim czasie wykonano pierwsze operacje, podczas których pacjentkom usunięto w całości zmiany chorobowe. Zabiegi przeprowadzono pod kierunkiem prof. Hans-Rudolfa Tinneberga, jednego ze światowych pionierów ginekologii.

- Pacjentki trafiły do nas z różnymi objawami: przewlekłymi bólami brzucha, problemami z zajściem w ciążę, a nawet z podejrzeniem raka jajnika. W efekcie przeprowadzonej skrupulatnej i rozszerzonej diagnostyki u części z nich stwierdzono obecność zmian o charakterze endometriozy, obejmującej ściany jelit czy podotrzewnowo położonych struktur nerwowych, stąd w tych przypadkach mówimy o endometriozie głęboko naciekającej. Ponieważ nie znamy przyczyn występowania tej choroby, nie mamy leków działających przyczynowo, a zatem nie możemy zastosować w pełni efektywnego leczenia farmakologicznego. Jedyną skuteczną i pozwalająca na trwałe wyleczenie metodą jest radykalna resekcja, czyli całkowite usunięcie zmiany - tłumaczy dr hab. Paweł Basta z Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej SU.

Takie zabiegi są sporadycznie wykonywane w Polsce ze względu na stopień skomplikowania samej procedury oraz wysokie koszty jej przeprowadzenia. Tymczasem występowanie endometriozy szacuje się na około 15 proc. wśród kobiet będących w wieku reprodukcyjnym, w tym przypadki endometriozy głęboko naciekającej stanowią około 2-3 proc. kobiet. Choroba ta wiąże się z silnym bólem, a także problemami z płodnością i zajściem w ciążę. Często uniemożliwia normalne funkcjonowanie i izoluje pacjentki ze społeczeństwa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Szpital Uniwersytecki inicjuje działalność punktu diagnostyki i leczenia kobiet z endometriozą za pomocą metod małoinwazyjnych.

- Konsultujemy nasze przypadki z najlepszymi specjalistami ze świata, by później móc jak najlepiej pomagać naszym chorym. Prowadzenie takiej działalności to jednak kwestia nabrania wprawy przez nas samych. Trzeba stworzyć algorytmy postępowania diagnostycznego. Musimy nauczyć się badać i diagnozować pod kątem tej specyficznej choroby - mówi dr hab. Paweł Basta.

I dodaje: - Profesor Hans-Rudolf Tinnenberg pokazuje nam jak radykalnie usuwać wszelkie zmiany, stosując bardzo skomplikowaną, a jednocześnie małoinwazyjną technikę. Wszelkie nacięcia są minimalnej wielkości. Technika operacyjna, przy pełnej radykalności resekcji, ma na celu przede wszystkim oszczędzić funkcje jelit, a sam preparat jest usuwany przez naturalne otwory ciała. To pozwala uzyskać znaczącą poprawę komfortu życia tych pacjentek.

Ośrodek leczenia endometriozy zrzesza specjalistów zarówno z zakresu diagnostyki, leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM