Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polsko-francuskie rozmowy o współpracy naukowej w Collegium Novum

Polsko-francuskie rozmowy o współpracy naukowej w Collegium Novum

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przyjął w swoim gabinecie konsul generalną Republiki Francuskiej Anne Schmidt-Riou. W spotkaniu uczestniczyła także prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec oraz koordynator oddziału Campus France w Krakowie, odpowiadający również za kontakty z polskimi uczelniami wyższymi, Michał Zięba.


W trakcie spotkania prof. Jacek Popiel przypomniał, że UJ utrzymywał do tej pory z uczelniami francuskimi bardzo bliskie relacje, których fundamentem były międzynarodowe projekty naukowe oraz programy wymiany studentów i doktorantów. W tym zakresie duże zasługi ma Instytut Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego UJ. Przy tej okazji rektor UJ wyraził nadzieję, że stosunki te będą w kolejnych latach rozwijane i umacniane. Wspomniał także o ubiegłorocznej wizycie prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona w Uniwersytecie Jagiellońskim, która była wyrazem szczególnego uznania strony francuskiej dla najstarszej polskiej uczelni i wywołała szeroki, międzynarodowy oddźwięk.

Anne Schmidt-Riou przyznała, że współpraca naukowa UJ z ośrodkami francuskimi ma duży wpływ na kondycję relacji dyplomatycznych obu państw. Mówiła o bardzo dobrej sytuacji krakowskiej wspólnoty frankofonów, która liczy ok. 2 tys. osób. Zapowiedziała, że Konsulat Generalny Republiki Francji w Krakowie zamierza aktywnie wspierać inicjatywy, które wymagającej publiczności zapewniają wyłącznie wydarzenia kulturalne najwyższej jakości.

Uniwersytet Jagielloński ma podpisanych 9 wydziałowych porozumień bilateralnych o współpracy naukowej z uczelniami we Francji, w tym 3 z dziedziny medycyny, farmacji i nauk o zdrowiu. Głównymi partnerami są Uniwersytet w Grenoble, Uniwersytet w Orleanie, Uniwersytet w Strasburgu, Katolicki Uniwersytet w Lyonie oraz prestiżowa École des mines de Paris. Dodatkowo najstarsza polska uczelnia, w ramach programu Erasmus+, zawarła niemal 200 umów międzyinstytucjonalnych. Obejmują one możliwość wymiany studentów i pracowników naukowych w celach dydaktycznych i szkoleniowych oraz możliwość odbywania praktyk studenckich na francuskich uczelniach.

Uniwersytet Jagielloński prowadzi również aktywną współpracę z uczelniami z Francji w ramach międzynarodowych sieci współpracy UNA Europa, Coimbra Group, The Guild, Utrecht Network oraz European Univerities Association.

Prężnie rozwija się też współpraca w obszarze nauk prawnych. Od roku 2000 na Wydziale Prawa i Administracji UJ, w ramach Ośrodka Koordynacyjnego Szkół Praw Obcych, działa Szkoła Prawa Francuskiego. Jej celem jest kształcenie studentów z zakresu francuskiego języka prawniczego oraz podstawowych informacji o systemie prawa nad Sekwaną. Organizowane są również wykłady gościnne prawników francuskojęzycznych oraz konferencje naukowe, a studenci uczestniczą w przygotowaniu publikacji naukowych. Jedną z kluczowych dla Szkoły Prawa Francuskiego postaci jest prof. Jacques Leroy z Uniwersytetu w Orleanie, któremu nadany został tytuł doktora honoris causa UJ w 2018 roku.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron