Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersyteckie inwestycje w finale konkursu Modernizacja Roku [GŁOSOWANIE]

Uniwersyteckie inwestycje w finale konkursu Modernizacja Roku [GŁOSOWANIE]

Przebudowana szklarnia Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ i nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ znalazły się w finale 25. edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Dziś startuje plebiscyt internetowy dla realizacji finałowych. Zachęcamy do oddania głosu na uniwersyteckie inwestycje.

Ideą konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy, rewitalizacji terenów, rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się od lat na Zamku Królewskim w Warszawie. W 25. edycji konkursu zgłoszono ponad 370 obiektów i inwestycji z całej Polski. Do wielkiego finału zakwalifikowano 87 z nich.

Przypomnijmy, że przebudowana szklarnia Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku. Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. ubiegłego stulecia. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Zastosowano w nim optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Wyposażono go w system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę oraz wilgotność. Kompleks dostosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na uwagę w szczególności zasługują tyflografiki prezentujące wizerunki i opisy wybranych roślin szklarniowych. Ich pomysłodawcą i autorem jest dr Lech Kolasiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W kompleksie Victoria rośnie wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada on niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Liczące ponad 14 metrów drzewo stale pnie się do góry, dlatego konieczna była rozbudowa szklarni, by miało więcej przestrzeni i jeszcze lepsze możliwości wzrostu.

W finale konkursu znalazła się również nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ, która mieści się przy ul. Ingardena 6. Wcześniej w budynku powstałym w latach 60. ubiegłego stulecia znajdowało się Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Przebudowa obiektu obejmowała wszystkie kondygnacje. Wymogi nowego użytkownika wymusiły uzyskanie dużej, wolnej od słupów przestrzeni na pierwszym piętrze. W tym celu zwiększono rozpiętość konstrukcji z 6,3 do 12,6 m z zastosowaniem cięgien sprężonych w istniejącym stropodachu. Istniejący przejazd pod budynkiem zabudowano przeszkleniami, które stworzyły duży, przyjazny hol wraz z kawiarnią i otwarciem na teren zielony. Ponadto do wnętrz wprowadzono naturalne materiały wykończeniowe, drzewa w donicach podkreślające sąsiedztwo parku Jordana i terenów zielonych.

Budynek i jego otoczenie zostały w pełni dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami. Meble zaprojektowano w kolorach kontrastowych do podłogi. W holu i korytarzach wykonano ścieżki prowadzące, elementy fakturowe. Każde pomieszczenie zostało opisane w alfabecie Braille’a, a identyfikację wizualną budynku wykonano w sposób kontrastowy do tła o dużych symbolach.

We wtorek 24 sierpnia wystartuje plebiscyt internetowy dla realizacji finałowych. Aby oddać głos na uniwersyteckie inwestycje, należy wejść na stronę modernizacjaroku.org.pl. Jak informują organizatorzy, ponowne głosowanie z tego samego IP jest możliwe po 24 godzinach. Na głosujących czekają nagrody. Więcej informacji w regulaminie. Głosowanie zakończy się 22 września br., kiedy to poznamy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Warsztaty Popular Respublica Litteraria na Wydziale Polonistyki UJ
Warsztaty Popular Respublica Litteraria na Wydziale Polonistyki UJ
Naukowcy z UJ rozwijają badania nad nanoklatkami białkowymi
Naukowcy z UJ rozwijają badania nad nanoklatkami białkowymi
UJ zorganizuje kursy przygotowawcze do podjęcia studiów w Polsce
UJ zorganizuje kursy przygotowawcze do podjęcia studiów w Polsce
Jak rekordowe tłumy wpływają na tatrzańską przyrodę? [ROZMOWA]
Jak rekordowe tłumy wpływają na tatrzańską przyrodę? [ROZMOWA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj