UJ cieszy się niezmiennym zainteresowaniem wśród Polonii

Ponad 600 młodych osób polskiego pochodzenia z całego świata otrzyma stypendia w ramach programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia. Ilu z nich będzie kształciło się w Uniwersytecie Jagiellońskim, dowiemy się wkrótce. Pośród szkół wyższych, na których wnioskodawcy deklarowali chęć podjęcia kształcenia, najstarsza polska uczelnia jak zwykle cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Program stypendialny dla Polonii im. gen. Wł. Andersa, organizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczom Karty Polaka kształcenie na polskich uczelniach w języku polskim. W tym roku w ramach naboru na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie wnioski złożyć mogły także osoby posiadające równocześnie polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski.

Program skierowany jest do Polaków na całym świecie i każdego roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach tegorocznego naboru przyznanych zostało 471 stypendiów na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie oraz 131 na studia II stopnia. Osoby te będą kształcić się na wybranych przez siebie uczelniach w całej Polsce bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów. NAWA oferuje im comiesięczne stypendium w regulaminowym okresie kształcenia oraz zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub w uczelniach publicznych.

Uniwersytet Jagielloński co roku jest jedną z najchętniej wybieranych uczelni przez stypendystów. W bieżącym roku akademickim na wszystkich poziomach studiów na UJ studiuje 210 osób. Jak poinformowano nas w Zespole Komunikacji i Promocji NAWA, pośród tych stypendystów najwięcej pochodzi z Ukrainy oraz Białorusi. Wśród kierunków, które cieszyły się największą popularnością, były prawo, stosunki międzynarodowe, biologia, biotechnologia, chemia, fizyka, dziennikarstwo, lekarski i lekarsko-dentystyczny. Ilu kolejnych młodych Polaków rozpocznie naukę w Uniwersytecie Jagiellońskim, dowiemy się w październiku. Stypendyści mają bowiem swobodę w podejmowaniu decyzji o wyborze uczelni.

NAWA oferuje stypendia w Programie dla Polonii im. gen. Wł. Andersa już od 4 lat. Dotychczas przyznała blisko 2000 grantów. Wysokość comiesięcznego stypendium wynosi od 1250 zł do 1700 zł w zależności od poziomu kształcenia.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS