Praca chemików z UJ na łamach międzynarodowego czasopisma

W czasopiśmie "Journal of the American Chemical Society" ukazał się artykuł naukowy "Exfoliated ferrierite-related unilamellar nanosheets in solution and their use for preparation of mixed zeolite hierarchical structures" autorstwa prof. Barbary Gil i prof. Wiesława Rotha z Grupy Chemii Zeolitów. Publikacja została przygotowana we współpracy z naukowcami z Zakładu Chemii Fizycznej UJ oraz Chemii Fizycznej i Makromolekularnej Uniwersytetu Karola w Pradze.

Opublikowana praca dotyczy przeprowadzenia zeolitów typu ferierytu w formę nanowarstw o grubości 2 nm do roztworu z zachowaniem struktury, w sposób analogiczny do innych materiałów dwuwymiarowych (2D), np. grafenu. Proces ten jest nazywany eksfoliacją lub delaminacją. Nanowarstwy w roztworze zachowują się jak ogromne płaskie cząsteczki, które można wykorzystywać do otrzymywania materiałów hybrydowych i kompozytowych z innymi cząstkami/molekułami aktywnymi, co jest niemożliwe w przypadku ich odpowiedników w klasycznej formie trójwymiarowej. Mając do dyspozycji dwa różne zeolity 2D jako roztwory nanowarstw, otrzymano hybrydę dwóch różnych struktur zeolitowych, przy czym aktywność katalityczna kompozytu w reakcji alkilacji przewyższyła sumę aktywności składników.

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu "Journal of American Chemical Society" wynosi 200 (Impact Factor to 15.419).

Publikacja jest dostępna w formacie otwartego dostępu na stronie pubs.acs.org.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum