Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią

2 września zostały opublikowane wyniki rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings 2022. Uniwersytet Jagielloński utrzymał pozycję z poprzedniego roku, kiedy awansował z przedziału 601-800 do przedziału 501-600, uzyskując ponownie najlepszy wynik spośród 23 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia.

W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowanych zostało 1662 uczelni z 99 krajów. Uniwersytet Jagielloński w skali globalnej został zaliczony do przedziału 501-600, powiększając swój dorobek punktowy o 3,67 punktu w porównaniu do ubiegłorocznego.

Ranking, który przygotowywany jest przez brytyjskie czasopismo "Times Higher Education", ocenia uczelnie w zakresie ich wszystkich głównych misji: nauczaniu, badaniach, transferze wiedzy i perspektywach międzynarodowych. Instytucje poddawane są ocenie w oparciu o pięć kryteriów: nauczanie, badania, cytowania (każde z wagą 30%) umiędzynarodowienie (waga 7,5%) i przychody z gospodarki (waga 2,5%).

Silną cechą Uniwersytetu Jagiellońskiego okazała się wysoka cytowalność afiliowanych do niego publikacji w bazie SCOPUS. Wynik Uniwersytetu Jagiellońskiego najbardziej poprawił się w zakresie proporcji między liczbą nadanych doktoratów a liczbą nadanych licencjatów oraz między liczbą nadanych doktoratów a liczebnością kadry akademickiej (pracowników dydaktycznych i dydaktyczno-badawczych).

Po raz szósty liderem rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings został Uniwersytet Oxfordzki. Na drugim miejscu ex aequo sklasyfikowano Kalifornijski Instytut Techniczny i Uniwersytet Harvarda.

Pełny ranking jest dostępny na stronie timeshighereducation.com.

Wykres prezentujący wyniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w głównych kryteriach rankingu

Wynik Uniwersytetu Jagiellońskiego w głównych kryteriach Times Higher Education World University Rankings na tle światowego rozkładu wyników (Overal Score). Czarną kropką zaznaczono wynik naszej uczelni na tle wyników ogółu sklasyfikowanych. Pozioma kreska w poszczególnych prostokątach to mediana w danej kategorii.

Nanokapsułka dostarczy lek wprost do komórki. Badania naukowców z MCB UJ
Studentka UJ laureatką  programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Badacze z WFAIS UJ przybliżają wprowadzenie do szpitali nowego rodzaju tomografu