Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z UJ badają nietypowe właściwości hemu w zmutowanym białku

Naukowcy z UJ badają nietypowe właściwości hemu w zmutowanym białku

W prestiżowym czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" (PNAS) ukazała się praca, której współautorami są naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Badając chorobotwórcze mutacje mitochondrialne pokazali oni, w jaki sposób białka hemowe zmieniają swoje właściwości, aby efektywnie przenosić elektrony.

W komórkach istnieją skomplikowane maszynerie białkowe, których zadaniem jest przekształcanie energii dla podtrzymania funkcji życiowych. Procesy te bazują na transferze elektronów, który zachodzi przy udziale m. in. grup hemowych zakotwiczonych w białkach. Aby taki transfer zachodził efektywnie, grupy hemowe muszą mieć odpowiednie właściwości fizyko-chemiczne. Okazuje się, że nawet niewielkie zmiany strukturalne mogą w znaczny sposób zmieniać takie właściwości, choć związek przyczynowo-skutkowy takich zmian nie zawsze jest poznany. Tak jest m.in. w przypadku szeregu chorób mitochondrialnych, gdzie zmiany wywołane pojedynczą mutacją w białku powodują np. nietolerancję na wysiłek.

Naukowcy z Zakładu Biofizyki Molekularnej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ przyglądnęli się jednej z takich chorobotwórczych mutacji mitochondrialnych. Poprzez zastosowanie zaawansowanych technik spektroskopowych wykorzystujących pomiary elektronowego rezonansu paramagnetycznego w bardzo niskich temperaturach, ujawnili nietypowe właściwości hemu w zmutowanym białku. Uzyskane wyniki zostały uzupełnione symulacjami dynamiki molekularnej (wykonanymi przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Helsińskiego), które ujawniły, że dla utrzymania efektywnego transferu elektronów w tym białku kluczowa jest stabilizacja specyficznego elementu struktury: wiązania wodorowego do hemu. Na podstawie tych obserwacji zaproponowano zasadę, w myśl której, wpływając na to wiązanie wodorowe, możliwe jest modulowanie właściwości hemu w ściśle ograniczonym zakresie. Przypuszczalnie zasada ta ma charakter uniwersalny i odnosi się także do innych białek hemowych. Może zatem stać się pomocna w projektowaniu sztucznych białek i aktywnych układów zawierających hem, wykorzystywanych m.in w nanotechnologii.

Współautorami pracy zatytułowanej "Hydrogen bonding rearrangement by a mitochondrial disease mutation in cytochrome bc1 perturbs heme bH redox potential and spin state" opublikowanej w PNAS (www.pnas.org/content/118/33/e2026169118) są naukowcy z UJ: dr Patryk Kuleta, dr hab. Marcin Sarewicz, Iwona Ekiert, dr Robert Ekiert i prof. Artur Osyczka oraz badacze z Finlandii: Jonathan Lasham i Vivek Sharma. Projekt finansowany był przez FNP (grant Homing Plus dla dr. Roberta Ekierta) oraz z funduszy NCN (grant Maestro dla prof. Artura Osyczki).

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron