Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z UJ pracują nad innowacyjnym lekiem na koci katar

Naukowcy z UJ pracują nad innowacyjnym lekiem na koci katar

Uniwersytet Jagielloński podpisał umowę licencyjną z firmą Acatavir na rozwój produktu do zastosowania w medycynie weterynaryjnej w leczeniu oraz zapobieganiu choroby zwanej kocim katarem. Choć jej nazwa brzmi niepozornie, jest ona niebezpieczną i powszechną chorobą obejmującą zakaźne schorzenia dróg oddechowych oraz błon śluzowych u kotów, która może nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych, wywołane przez kociego herpeswirusa typu 1 (FHV-1) lub przez kociego kaliciwirusa (FCV), jest bardzo powszechną chorobą zakaźną u kotów, zwaną kocim katarem. Jest to zespół, którego objawy obejmują kaszel, kichanie, katar, zaczerwienienie oczu, gorączkę oraz pojawienie się ropnych wydzielin z nosa i oczu. Co więcej, koci katar jest uważany za jedną z częstszych przyczyn śmierci kotów w schroniskach oraz w hodowlach. Pomimo tego że choroba jest powszechnie znana, a wirusowe czynniki etiologiczne dobrze opisane, to leczenie opiera się na antybiotykoterapii, która ma zapobiec wtórnym infekcjom bakteryjnym. Aktualnie nie jest stosowany w medycynie weterynaryjnej żaden środek terapeutyczny działający bezpośrednio na FCV.

- Badania nad lekami przeciwwirusowymi ukierunkowanymi zarówno na choroby ludzkie jak i zwierzęce prowadzimy od wielu lat. Koci katar pojawia się najczęściej u młodych kociąt. Jest powodowany przez 2 wirusy, które nie mają ze sobą nic wspólnego, ale powodują podobne objawy. W tym momencie nie dysponujemy skutecznym lekiem, który by pozwalał nam na wyleczenie tego zakażenia. Pojawiają się co prawda próby stosowania leków, które podajemy u ludzi, lecz ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze przed wybuchem pandemii wspólnie z naukowcami z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaczęliśmy szukać możliwości stworzenia innowacyjnego produktu dla medycyny weterynaryjnej. Badania prowadzone przez Aleksandrę Synowiec, która była moją studentką a obecnie jest doktorantką, doprowadziły do identyfikacji związku, który jest zatwierdzony do stosowania nawet u ludzi. Związek ten skutecznie zwalcza oba wirusy powodujące koci katar. Substancją czynną produktu jest sulfonowana pochodna polistyrenu - mówi prof. Krzysztof Pyrć, który uczestniczy w badaniach.

I dodaje: - Nasz preparat został już opatentowany. By móc rozwijać tę technologię, podjęliśmy współpracę z funduszem inwestycyjnym z Wrocławia. Obecnie jesteśmy na etapie badań przedklinicznych. Liczymy, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy badania kliniczne. Kolejny etapem będzie znalezienie podmiotu, który będzie w stanie skomercjalizować nasz wynalazek.

Zgodnie z podpisanym dokumentem szereg badań w kierunku stworzenia i skomercjalizowania innowacyjnego produktu przeprowadzi firma Acatavir. Jej założycielami są naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego – Aleksandra Synowiec i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii).

Polecamy również
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron