Badacze z WFAIS UJ przybliżają wprowadzenie do szpitali nowego rodzaju tomografu

Badacze z UJ pracujący pod kierownictwem prof. Pawła Moskala oraz prof. Ewy Stępień wraz z naukowcami z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opublikowali wyniki badań nad algorytmami rekonstrukcji obrazu dla unikatowego tomografu PET, który zbudowany został na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Są one kolejnym krokiem w kierunku wprowadzenia do szpitali tomografów pozwalających na jednoczasowe obrazowanie całego ciała pacjenta.

Prace badaczy z WFAIS UJ opublikowane zostały na łamach prestiżowych czasopism "Medical Image Analysis" oraz "Physics in Medicine & Biology".

Pozytronowa Emisyjna Tomografia (PET) jest nieinwazyjną metodą obrazowania procesów metabolicznych w ciele pacjenta. Metoda ta wykorzystywana jest w medycynie głównie do lokalizowania zmian nowotworowych pozostających nawet w początkowym stadium rozwoju. Skanery PET wykorzystywane obecnie w szpitalach są w stanie obrazować całe ciało, jednak konieczne jest przy tym wykonanie kilkunastu zdjęć pokazujących poszczególne fragmenty ciała pacjenta.

Celem realizowanego na UJ projektu Jagielloński PET (J-PET) jest zbudowanie urządzenia pozwalającego na jednoczesne obrazowanie całego ciała. Ma ono służyć nie tylko lokalizowaniu nowotworów, ale także umożliwi określanie stopnia ich złośliwości oraz badanie dynamiki metabolizmu i rozprowadzania leków. Urządzenie budowane jest w oparciu o technologię stworzoną na Uniwersytecie Jagiellońskim, a zespół badawczy, który ją rozwija, składa się z fizyków, informatyków, elektroników, chemików, biologów oraz lekarzy. J-PET jest unikatowym w skali świata rozwiązaniem, które pozwoli na wdrożenie procedur leczniczych, opartych na precyzyjnym diagnozowaniu, które rozwijane będą w tworzonym na UJ Centrum Teranostyki (termin teranostyka powstał ze złożenia dwóch słów: terapia (leczenie) i diagnostyka (wykrywanie chorób); oznacza nowe podejście do medycyny, mające na celu tworzenie nowych rozwiązań technologicznych umożliwiających jednoczesne wykrywanie i leczenie chorób).

Algorytmy rekonstrukcji są niezbędnym elementem w przetwarzaniu rejestrowanych przez tomograf PET danych na obraz metabolizmu w ciele pacjenta, który następnie może być analizowany przez medyków. W porównaniu z algorytmami stosowanymi obecnie w szpitalnych tomografach, algorytm rekonstrukcji obrazu stworzony przez naukowców z grupy J-PET pozwala na obrazowanie w czasie rzeczywistym z 1,5 razy większą precyzją.

Szerszy opis technologii J-PET można znaleźć w artykule "Jagielloński-PET" autorstwa prof. Pawła Moskala oraz prof. Ewy Stępień opublikowanym w numerze specjalnym miesięcznika "Alma Mater": https://issuu.com/alma-mater/docs/alma_mater_224/50.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"