Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Adam Zagajewski spoczął w Panteonie Narodowym [ZDJĘCIA]

Adam Zagajewski spoczął w Panteonie Narodowym [ZDJĘCIA]

W niedzielę 10 października w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Adama Zagajewskiego, wybitnego poety, eseisty i tłumacza, znanego i cenionego na całym świecie, doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prochy poety spoczęły w kryptach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W ceremonii pogrzebowej uczestniczył m.in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.


Uroczystości pogrzebowe Adama Zagajewskiego zostały podzielone na dwie części. Wczoraj w kościele św. Katarzyny odbył się wieczór poezji nawiązujący do słynnych wieczornic poetyckich organizowanych na cześć wielkich poetów. W ten sposób Kraków żegnał m.in. Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską czy Stanisława Barańczaka.

Dziś z kolei prochy poety uroczyście przeniesiono z miejsca tymczasowego pochówku w bazylice św. Floriana na miejsce wiecznego spoczynku w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Decyzja ta została podjęta z inicjatywy prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i za poparciem Kapituły Fundacji Panteon Narodowy. W skład tego gremium wchodzą prof. Jacek Popiel (przewodniczący Rady Fundacji), prof. Jacek Majchrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński i metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 r. we Lwowie. W latach 1963-1970 studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadził zajęcia z filozofii jako asystent uczelniany, pracował w redakcjach czasopism "Student" i "Odra", szybko zdobył sławę czołowego poety swojej generacji - pokolenia '68 zwanego krakowską Nową Falą. Artystycznie wywodził się z programu krakowskiej grupy "Teraz".

Po podpisaniu "listu pięćdziesięciu dziewięciu" w 1975 roku został objęty zakazem druku. W latach siedemdziesiątych był związany z niezależnym ruchem literackim, od 1982 roku mieszkał w Paryżu, w 2002 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie.

Członek redakcji "Zeszytów Literackich". Laureat nagrody Vilenica w 1996 roku i Nagrody Adenauera w 2002 oraz Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004 r.).

Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadził gościnne warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym.

14 grudnia 2012 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa UJ. Wyróżnienie przyznano mu m.in. za dokonania w dziedzinie poezji wyrażającej niepowtarzalne jednostkowe doświadczenie i to, co uniwersalne oraz za konsekwentne dążenie w działalności twórczej do zachowania równowagi między wolnością samotnej jednostki, a wolnością społeczną i zbiorową solidarnością.

- Twórczość poetycka i eseistyczna Adama Zagajewskiego od ponad czterech dekad towarzyszy, czasem z bliska, czasem z daleka, losom społeczeństwa polskiego. W latach studenckich poeta razem ze swoimi rówieśnikami przeciwstawił się ograniczeniom wolności, zwłaszcza wolności słowa. Adam Zagajewski, laureat wielu międzynarodowych nagród, od lat reprezentuje kulturę polską, a zwłaszcza polską poezję. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada, tworzy pomosty między literaturą polską i obcą. Wielokrotnie organizował też w Krakowie polsko-amerykańskie spotkania poetów - tak postać poety opisała wówczas w laudacji prof. Anna Czabanowska-Wróbel z Wydziału Polonistyki UJ.

Zmarł 21 marca 2021 roku w Międzynarodowym Dniu Poezji.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET
Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET
Profesor Krzysztof Pyrć uhonorowany medalem Polskiej Akademii Nauk
Profesor Krzysztof Pyrć uhonorowany medalem Polskiej Akademii Nauk
Olbrzymi sukces pierwszego hackatonu w Szpitalu Uniwersyteckim
Olbrzymi sukces pierwszego hackatonu w Szpitalu Uniwersyteckim
Sukces młodych matematyków w elitarnych zawodach
Sukces młodych matematyków w elitarnych zawodach

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj