Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Krzysztof Pyrć z tytułem "Promotor Polski" w Małopolsce

Profesor Krzysztof Pyrć z tytułem "Promotor Polski" w Małopolsce

12 października br. w Urzędzie Miasta Krakowa po raz 2. w historii wręczono statuetki "Promotor Polski" w Małopolsce. Przyznaje je Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, która nagradza w ten sposób ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, a których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Wśród uhonorowanych znalazł się m.in. prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ).

- Projekt "Promotor Polski" został zainaugurowany w 2017 roku. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu i Warszawie, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 30 osób. W tym roku w Krakowie już po raz drugi wręczyliśmy statuetki Promotorom z Małopolski. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju - mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Podczas wtorkowej uroczystości wręczono 4 statuetki. Tytuły "Promotora Polski" w Małopolsce, oprócz prof. Krzysztofa Pyrcia, przyznano: Annie Dymnej, wybitnej aktorce i założycielce Fundacji "Mimo Wszystko", Januszowi Komurkiewiczowi, członkowi zarządu i dyrektor marketingu w Fakro Sp. z o.o. oraz Andrzejowi Bargielowi, narciarzowi wysokogórskiemu i himalaiście.

- Świat stał się bardzo trudny ostatnio z wielu powodów. W tym wszystkim staram się promować nie tylko Polskę za granicą, ale również, a może nawet przede wszystkim, naukę w Polsce. Wkładam w to dużo energii i czasu. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że jedna rzecz, to praca naukowa, która kreuje pewne rzeczy choćby na gruncie medycyny, czy szerzej całego dzisiejszego świata. Ale druga sprawa, to wiara w medycynę, przyjęcie jej odkryć przez społeczeństwo. Sytuacja, jaką mamy teraz ze szczepionkami, z tym gigantycznym oporem przed największymi osiągnięciami medycyny, świadczy o tym, że nie tylko trzeba rozwijać wiedzę, ale trzeba też stale się nią dzielić i staram się to robić. Dzielić się tym, czego nauczyłem się przez lata - mówi naukowiec z MCB UJ.

Prof. Krzysztof Pyrć specjalizuje się w wirusologii, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów zakażenia oraz opracowaniem nowych strategii terapeutycznych przy zakażeniach wirusowych ludzi i zwierząt. Jest twórcą i kierownikiem Pracowni Wirusologii w MCB UJ. Lider grupy badawczej Virogenetics. Autor ponad 100 publikacji w renomowanych czasopismach, które były cytowane w literaturze światowej prawie 4 tys. razy, a także kilkunastu zgłoszeń patentowych i patentów, na podstawie których powstały już 2 firmy spin-off (Acatavir oraz StartIt Vet). W 2020 został członkiem zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN i członek rady programowej inicjatywy „Nauka przeciw Pandemii”. Członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów oraz Rady ds. Ochrony Zdrowia. Ekspert Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie diagnostyki terapii SARS-CoV-2.

Promotorzy Polski z Małopolski (od lewej): Andrzej Bargiel, prof. Krzysztof Pyrć, Anna Dymna i Janusz Komurkiewicz (Fot. Kamil Broszko / Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego)

Polecamy również
Sukces młodych matematyków w elitarnych zawodach
Sukces młodych matematyków w elitarnych zawodach
Następni naukowcy z UJ nagrodzeni w konkursie Miniatura 5
Następni naukowcy z UJ nagrodzeni w konkursie Miniatura 5
Prof. <span lang="tr">Fulya Atacan</span> - kolejna stypendystka sieci SAR gości w Krakowie
Prof. Fulya Atacan - kolejna stypendystka sieci SAR gości w Krakowie
Naukowcy z UJ w radzie odpowiedzialnej za wdrażanie Strategii Rozwoju Krakowa
Naukowcy z UJ w radzie odpowiedzialnej za wdrażanie Strategii Rozwoju Krakowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj