Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce raka jelita grubego

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce raka jelita grubego

Rak jelita grubego zajmuje 3. miejsce na niechlubnej liście najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Jest też drugą w kolejności przyczyną śmierci z powodów onkologicznych. Dlatego też, tak ważna jest poprawa wykrywalności zmian nowotworowych, zwłaszcza na wczesnym ich etapie. Nie dziwi zatem, że endoskopia to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Widać to również w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (SU).

- Wyniki badań endoskopowych są owocem doświadczenia operatora i jakości wykorzystywanego sprzętu. Wie o tym Szpital Uniwersytecki, który od wielu lat dba nie tylko o profesjonalizm lekarzy i techników, ale również o jakość sprzętu. Na co dzień w Zakładzie Endoskopii mamy możliwość wykonywania badań nie tylko przy pomocy nowoczesnej aparatury, która jest własnością naszego szpitala, ale także przy pomocy narzędzi wchodzących właśnie na rynek. Te otrzymujemy bezpośrednio od producenta. Dzięki współpracy z wiodącym producentem na rynku endoskopów, mogliśmy w ubiegłym tygodniu wykorzystać najnowszy system EVIS X1 oraz endoskopy serii 1500, 1200 i 1100 - podkreśla dr hab. Michał Kukla, prof. UJ, kierownik Zakładu Endoskopii SU.

Nowy system to nowa jakość standardów w endoskopii. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania nie tylko zwiększają skuteczność badań, ale również obniżają koszty terapii. To także możliwość poszerzonej głębi ostrości oraz ulepszony system doświetlania pola, dające operatorowi jeszcze większy niż dotychczas zakres poprawnie uwidocznionej śluzówki, co dodatkowo zmniejsza ryzyko pominięcia zmiany z powodu jej niedostatecznego zobrazowania.

- Wydawać by się mogło, że zmiany jakie systematycznie zachodzą są niewielkie. Co jakiś czas dochodzi jednak do małej rewolucji technologicznej. Tak też jest w przypadku tego systemu, a szczególnie jego rozszerzenia o moduł tzw. sztucznej inteligencji - dodaje kierownik Zakładu Endoskopii SU.

Dzięki specjalnej aplikacji system EVIS X1 w czasie rzeczywistym wspomaga wykrywanie zmian chorobowych podczas kolonoskopii. Dla ludzkiego oka niektóre zmiany nie zawsze są widoczne. I właśnie tutaj wkracza sztuczna inteligencja. Przy użyciu tej technologii kolosalnie zmienia się dokładność diagnostyczna w rozpoznawaniu wczesnych zmian nowotworowych przewodu pokarmowego.

- To taki drugi operator, który cały czas ma wzrok skupiony na badanym polu i nawet na ułamek sekundy nie spuszcza go z oka. W momencie, gdy system zauważy coś podejrzanego, co jego zdaniem może być patologią, zaznacza ten fragment obrazu prostokątem. To sygnał dla operatora, by dokładniej ocenić wskazany fragment śluzówki jelita. Może on uznać obraz za normę lub patologię i podjąć adekwatne działania - wyjaśnia dr hab. Michał Kukla, prof. UJ.

Endoskopia to jednak nie sama tylko diagnostyka, ale i procedury zabiegowe. Do jednych z najtrudniejszych, z którymi musi sobie poradzić endoskopista, są zabiegi opanowywania krwawienia zarówno z górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W tym przypadku również przydają się zaawansowane funkcje współczesnych endoskopów. Testowany zestaw wraz z dedykowanymi endoskopami wprowadza funkcję obrazowania dichromatycznego w świetle czerwonym, pozwalającą na częściowe wyeliminowanie z obrazu krwi. Dzięki temu ograniczany jest efekt „zalewania oka operatora” przez świeżą krew, który uniemożliwia poprawne zobrazowanie krwawiącego naczynia lub miejsca.

Nowy zestaw jest już dostępny w Zakładzie Endoskopii SU. Po cyklu niezbędnych szkoleń i testów zostanie standardowo wprowadzony do stosowania placówce.

Polecamy również
Kraków nagrodził badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]
Kraków nagrodził badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]
Stanowisko Rektora UJ w sprawie przywrócenia wykładu dr Magdaleny Grzyb
Stanowisko Rektora UJ w sprawie przywrócenia wykładu dr Magdaleny Grzyb
Naukowcy z UJ w gronie nowych członków PAN i AMU PAN
Naukowcy z UJ w gronie nowych członków PAN i AMU PAN
Dr Łukasz Lamża nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki
Dr Łukasz Lamża nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron