Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Olbrzymi sukces pierwszego hackatonu w Szpitalu Uniwersyteckim

Olbrzymi sukces pierwszego hackatonu w Szpitalu Uniwersyteckim

W ubiegły weekend w Szpitalu Uniwersyteckim (SU) odbył się 24-godzinny hackaton medyczny. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter. Nigdy wcześniej programiści nie pracowali na prawdziwych, choć zanonimizowanych danych pacjentów leczonych w SU. Najlepszy okazał się zespół "6 i 8 PKB" z Krakowa, który nagrodę główną za pracę nad kalkulatorem ryzyka covidowego w wysokości 30 tys. zł przekazał na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

24 zespoły złożone z 83 uczestników z Polski, Czech i Ukrainy mierzyły się z 3 zadaniami: przygotowaniem kalkulatora ryzyka covidowego pomocnego w przewidywaniu przebiegu choroby i w wyselekcjonowaniu spośród chorych tych, u których może mieć on ciężką postać; stworzeniem programu do oceny możliwego stopnia zajęcia płuc u pacjentów z COVID-19 oraz analizą m.in. tkanek mięśniowych na obrazach tomografii komputerowej.

- Przystępowaliśmy do hackathonu pełni niepokoju. Zadawaliśmy sobie pytanie, czy aby na pewno jest to dobry pomysł i czy wydarzenie będzie miało swój ciąg dalszy. Efekty sprawiły jednak, że już przygotowujemy się do kolejnej edycji. Dostaliśmy wspaniałe rozwiązania, które mają w sobie olbrzymi potencjał i którym będziemy się przyglądać i dalej rozwijać, by móc je wykorzystywać w codziennej praktyce lekarskiej. Dostaliśmy relacje międzyludzkie, bo wiem, że wiele zespołów, nawiązało kontakt z lekarzami pracującymi w Szpitalu Uniwersyteckim i będą kontynuować wspólne działania. Dla mnie szczególnie istotne, co pokazali zwycięzcy głównej nagrody. Uzyskaliśmy wiarę w ludzi. W to, że w dzisiejszym świecie, tak brutalnym i bezwzględnym, mogą się pojawić osoby nie tylko z otwartym umysłem, ale i wielkim sercem - powiedział, podsumowując Hack4Med dyrektor SU Marcin Jędrychowski.

Łączna pula nagród w konkursie wynosiła 100 tys. zł. Nie we wszystkich kategoriach przyznano po 3 nagrody. Prof. Marek Sanak, członek jury, podkreślał, że obrady przedłużyły się, bo jurorzy wnikliwie analizowali to, co zaproponowały zespoły. - Jest oczywiste, że te problemy nie mają jednoznacznego rozwiązania, więc zwracaliśmy uwagę na metodologię, wyłuskując to, co było nową jakością - podkreślił.

- Dokonaliście w ciągu 24 godzin rzeczy, co do których jeszcze wczoraj zastanawialiśmy się, czy podołacie. To były trzy trudne zadania i jesteśmy pod wielkim wrażeniem - mówił Tomasz Stachlewski z Amazon Web Services, partnera technologicznego Hack4Med. Podkreślił, że uczestnicy mogli nie tylko korzystać z chmury obliczeniowej, ale też dzięki niej tworzyć coś, co pomoże chorym. - Dla Szpitala Uniwersyteckiego hackathon to szansa. Myślę, że będzie to procentowało i przynosiło benefity jeszcze przez wiele długich lat - dodał.

Od strony technologicznej hackathon wsparł Amazon Web Services oraz Netia.

- Wydarzenia takie jak Hack4Med to dowód na to, jak nowe technologie mogą skutecznie wspierać i uzupełniać pracę ekspertów w kluczowych dla każdego człowieka obszarach. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju swoje działania opiera na przeświadczeniu, że wykorzystanie nowych technologii do polepszania warunków życia jest obecnie koniecznością. Dlatego ogromnie gratulujemy twórcom wszystkich zaproponowanych rozwiązań, a laureatom dziękujemy za ich niesamowite pomysły - mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polecamy również
Kraków nagrodził badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]
Kraków nagrodził badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]
Stanowisko Rektora UJ w sprawie przywrócenia wykładu dr Magdaleny Grzyb
Stanowisko Rektora UJ w sprawie przywrócenia wykładu dr Magdaleny Grzyb
Naukowcy z UJ w gronie nowych członków PAN i AMU PAN
Naukowcy z UJ w gronie nowych członków PAN i AMU PAN
Dr Łukasz Lamża nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki
Dr Łukasz Lamża nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron