Profesor Krzysztof Pyrć uhonorowany medalem Polskiej Akademii Nauk

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, członek interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, został uhonorowany Medalem PAN im. Mikołaja Kopernika. Odznaczenie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia zasłużonym dla środowiska naukowego w Polsce uczonym, którzy nie są krajowymi członkami PAN.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym Polska Akademia Nauk, zespół doradczy przy prezesie PAN działa od czerwca 2020 roku. Jego członkowie zostali uhonorowani m.in. za udział w opracowaniu kompendium wiedzy o koronawirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19 oraz w przygotowaniu 21 stanowisk dotyczących różnych aspektów epidemii COVID-19. Decyzja o nadaniu medali zapadła 21 września na posiedzeniu Prezydium PAN na podstawie rekomendacji kapituły nagrody. Medale zostały wręczone 15 października.

Komunikaty zespołu kształtują publiczną debatę na temat szczepionek i pandemii w Polsce. Do tej pory zespół opublikował 22 szczegółowe stanowiska, w których sformułował zalecenia dla służb publicznych i dla całego społeczeństwa. Stanowisko 13. zespołu zostało przedstawione w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych na forum o nauce, technologii i innowacjach dla zrównoważonego rozwoju. To jedyny głos z Polski. Prezentuje lekcje, jakie powinniśmy odrobić, aby jak najszybciej wyjść z pandemii.

We wrześniu ubiegłego roku ukazała się publikacja "Zrozumieć COVID-19. Opracowanie zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie PAN". W przystępny sposób przedstawiła ona aktualny stan wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz jej skutki medyczne, psychologiczne, gospodarcze i społeczne, prognozy rozwoju epidemii i rekomendacje dla obywateli i instytucji.

Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk z PAN. Członkami zespołu są ponadto: dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski), prof. Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński), prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN), dr Wojciech Paczos (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Cardiff University), dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny), prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) i dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny).

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum