Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziekani wydziałów prawa zabrali głos w sprawie niedawnego wyroku TK

Dziekani wydziałów prawa zabrali głos w sprawie niedawnego wyroku TK

Piętnastu dziekanów wydziałów prawa, w tym prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podpisało się pod stanowiskiem w związku z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 7 października 2021 roku. Przedstawiciele środowiska naukowego stwierdzili m.in., że wyrok został wydany z naruszeniem Konstytucji RP z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania oraz wykracza w istocie poza zakres kognicji TK.

Przypomnijmy, że TK przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją RP. Orzeczono, że Unia nie ma prawa dawać polskim sądom kompetencji do przedkładania unijnego prawa nad przepisy krajowe, niekonstytucyjne jest też orzekanie na podstawie uchylonych lub zdelegalizowanych przez TK przepisów. Za niekonstytucyjne uznano także upoważnianie przez TSUE sądów krajowych do kontroli legalności powołania sędziego.

Sprawę rozpatrywał TK w pełnym składzie. Wyrok zapadł większością głosów, a zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak. Orzeczenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 12 października, co oznacza, że jego przepisy wchodzą w życie.

W związku z wyrokiem TK specjalne stanowisko wydali dziekani wydziałów prawa polskich uczelni. W pełni poparli w nim opinię wyrażoną w uchwale Komitetu Nauk Prawnych PAN z 12 października 2021 roku.

"Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego zostało podjęte z naruszeniem Konstytucji RP z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania oraz wykracza w istocie poza zakres kognicji Trybunału Konstytucyjnego, która nie obejmuje kontroli orzeczeń sądowych, w tym orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Rozstrzygnięcie to ogranicza stosowanie prawa unijnego w Polsce, pozbawia obywateli polskich części praw, wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, podważa fundamentalne założenia funkcjonowania Unii Europejskiej oraz polskiej w niej obecności przyjęte przez Suwerena w referendum akcesyjnym. Godzi również w niezależność władzy sądowniczej, utrwalając zmiany w polskim sądownictwie naruszające zasadę podziału i równoważenia się władz oraz zasadę praworządności" - czytamy w stanowisku naukowców.

Pod dokumentem podpisało się 15 dziekanów wydziałów prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Gdańskiego.

Polecamy również
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron