Profesor Jasikowska w prezydium Rady Klimatycznej przy UN GCN Poland

Profesor Jasikowska w prezydium Rady Klimatycznej przy <span lang="en">UN GCN Poland</span>

W ubiegły weekend powołano Radę Klimatyczną przy UN Global Compact Network Poland, której członkiem została dr hab. Katarzyna Jasikowska, prof. UJ z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IS UJ). Podczas spotkania inauguracyjnego wybrano ją także do prezydium Rady. Będzie w niej pełniła funkcję wiceprzewodniczącej.

"To ogromny sukces oraz niewątpliwe wzmocnienie dla koordynowanej przez Katarzynę Jasikowską Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także dla naszego Instytutu, Wydziału Filozoficznego i wszelkich inicjatyw podejmowanych na UJ w obszarze działań na rzecz klimatu. Reprezentantem naszej Alma Mater w Radzie Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland będzie także prof. Zbigniew Ustrnul, szef Katedry Klimatologii z Wydziału Geografii i Geologii UJ" - poinformował w komunikacie IS UJ.

Rada Klimatyczna stanowi ciało doradcze i merytoryczne, dostarczające ekspertyz w ramach programów prowadzonych w UN Global Compact Network Poland. Jest ona również źródłem sprawdzonej wiedzy naukowej, opierając się na niepodważalnym autorytecie w świecie nauki jej członków. Rada została powołana w ramach działań programowych UN Global Compact Network Poland w programie Climate Positive.

UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Od momentu powołania w 2000 roku przez sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana prowadzi działania na rzecz środowiska, praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz godnej i legalnej pracy. Misją United Nations Global Compact jest zmobilizowanie globalnego ruchu zrównoważonych firm i interesariuszy, do podjęcia działań na rzecz ludzi i środowiska, aby stworzyć świat, do którego wszyscy dążymy. Obecnie ponad 10 tys. firm z całego świata, jak również międzynarodowych organizacji pracowniczych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, jest zaangażowanych w inicjatywę ONZ Global Compact, pracując nad globalnym wdrażaniem 10 zasad z obszaru praw człowieka, pracy, środowiska i walki z korupcją. Poprzez współpracę z rządami, międzynarodowymi organizacjami, firmami i instytucjami prowadzi szereg ambitnych działań, stając się katalizatorem globalnych zmian.

Powstała w lipcu 2001 roku UN Global Compact Polska jest siecią krajową z niezależnym sekretariatem prowadzonym oraz zarządzanym przez Fundację Global Compact Poland. Stanowi biuro projektowe oraz lokalny punkt kontaktowy i informacyjny dla polskich członków oraz sygnatariuszy UN Global Compact. Identyfikuje wyzwania i możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju, zapewnia swoim członkom wsparcie merytoryczne, udział w programach i projektach, jednocześnie szeroko promując działania na rzecz realizacji celów ONZ. Dodatkowo GCNP wspiera merytorycznie polskich członków UN Global Compact w wypełnianiu rocznego obowiązku raportowania niefinansowego, z podejmowanych przez firmę działań i osiągniętych rezultatów. Wszystkie inicjatywy UN Global Compact Network Poland są podejmowane we współpracy ze światem biznesu, administracją rządową, ekspertami oraz społeczeństwem obywatelskim.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS