Szpital Uniwersytecki: Dzieła z MOCAK-u umożliwią arteterapię

- To dopiero początek. Chciałbym żeby sztuka na stałe była obecna w Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu. Bez wątpienia bowiem obcowanie ze sztuką, wszelkimi jej formami, są wsparciem w dochodzeniu do zdrowia - zapowiedział dyrektor placówki Marcin Jędrychowski podczas wernisażu wystawy obrazów pochodzących z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w przestrzeniach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na wystawie prezentowane są dzieła wielu artystów, tj. Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Maya Gold, Agata Kus, Zbigniew Makowski, Muntean / Rosenblum, Shinji Ogawa Yigal Ozeri czy Beata Stankiewicz. Reprodukcje na płótnie umożliwiają odbiór zbliżony do obcowania z oryginałami. Każdy obraz ma opis odnoszący dzieło do twórczości danego artysty i pomagający w interpretacji. Kolekcję można oglądać codziennie w budynku H na poziomie zero tuż za centralną rejestracją w sali, która ma służyć celom rekreacyjno-komercyjnym, w tym wystawienniczym, ale może być również poczekalnią dla osób czekających na wizytę u specjalisty.

- Skończyły się czasy, kiedy szpital był miejscem opresyjnym. Teraz jest ludziom przyjaznym. Niemniej każdy, kto wchodzi do szpitala od razu nabiera skromności, a po drugie stresu. Boi się zabiegu, diagnozy czy badania. W tym momencie danie takiej osobie możliwości kontaktu z taką szerszą refleksją, z czymś co wymusza na nas przeniesienie się do innego świata, wzmacnia poczucie własnej wartości, co jest niezwykle ważne, bo kiedy się boimy to poczucie wewnętrznej wartości niezwykle maleje. Jestem bardzo wdzięczna za taką możliwość i uważam, że to jest początek przyszłości. To stanie się pewnego rodzaju awangardą tego, co będą robiły inne miejsca w tego typu sytuacjach - mówiła podczas otwarcia dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej Maria Anna Potocka.

Podczas wernisażu wykład przybliżający założenia arteterapii wygłosiła psycholog Mirosława Marciak. Z kolei Marcin Jędrychowski dodał, że wybór dzieł na wystawę trwał długo, po to by wybrać obrazy, które mogłyby najbardziej spodobać się pacjentom. - Mamy już wystawę, teraz będziemy myśleć o koncertach, a także możliwościach obcowania z literaturą i teatrem - zapowiedział.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum