Nowa historia literatury polskiej w prestiżowej serii wydawniczej

Badacze z Wydziału Polonistyki UJ prof. Magdalena Popiel i prof. Tomasz Bilczewski, we współpracy z prof. Stanleyem Billem z Uniwersytetu w Cambridge, opracowali nową historię literatury polskiej, która ukazała się w prestiżowej anglojęzycznej serii wydawniczej "The Routledge World Companion to Polish Literature". Tom opublikowano z posłowiem wybitnego historyka Normana Daviesa i esejem laureatki Nagrody Bookera Jennifer Croft.

Przypomnijmy, że przed rokiem ukazała się polska wersja książki wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego "Światowa historia literatury polskiej. Interpretacje", a 15 października w dyskusji dotyczącej obu tomów wzięli udział prof. Norman Davies (University of Oxford), prof. Tomas Venclova (Yale University), prof. Luigi Marinelli (La Sapienza - Università di Roma), Michał Paweł Markowski (University of Illinois at Chicago, Uniwersytet Jagielloński).

Spotkanie to odbyło się z udziałem autorów pracujących wspólnie w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, reprezentujących ponad 30 ośrodków prowadzących Polish Studies. Wśród nich znaleźli się: Emiliano Ranocchi (Udine), Andrea Ceccherelli (Bolonia), Charles Zaremba (Marsylia), Luigi Marinelli (Rzym), Bożena Shallcross (Chicago), Rolf Fieguth (Fryburg), François Rosset (Lozanna), Kris Van Heuckelom (Leuven), Brigita Speičytė (Wilno), Henryk Siewierski (Brasília), Michał Mrugalski (Berlin), Tokimasa Sekiguchi (Tokio), Monika Woźniak (Rzym), Jens Herlth (Fryburg), Katia Vandenborre (Bruksela), Ariko Kato (Nagoya), Michał Paweł Markowski (Chicago), Ursula Phillips (Londyn), Stanley Bill (Cambridge), Bożena Karwowska (Vancouver), Maria Delaperrière (Paryż), Knut Andreas Grimstad (Oslo), Tomas Venclova (New Haven), Leonard Neuger (Sztokholm), Wiktor Jaźniewicz (Mińsk), Joanna Niżyńska (Bloomington), Tamara Trojanowska (Toronto), Arent van Nieukerken (Amsterdam), Giovanna Tomassucci (Piza), Irina Adelgejm (Moskwa), Wu Lan (Pekin), Clare Cavanagh (Evanston).

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię