Walne zgromadzenie Una Europa na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim

W zeszłym tygodniu ponad 50 osób reprezentujących studentów, pracowników oraz władze ośmiu uczelni z Berlina, Bolonii, Edynburga, Leuven, Madrytu, Krakowa, Helsinek oraz Paryża, zrzeszonych w ramach sieci Una Europa, spotkało się po raz pierwszy od dwóch lat na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego na Walnym Zgromadzeniu byli pełnomocnik Rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i badań naukowych Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Bartosz Brożek oraz współprzewodniczący Una Europa Student Board Marco Reyes-Bernal.

Trwające tydzień zebranie rozpoczęło się od dyskusji, której przedmiotem był zrównoważony rozwój europejskich uniwersytetów w najbliższej przyszłości. Ekspercka dyskusja, która odbyła się w ramach Berlin Science Week, skupiona była wokół roli uniwersytetów w zapewnieniu odpowiednich warunków dla takiego rozwoju przy współpracy nie tylko z członkami Una Europa, ale także z uczelniami spoza sojuszu. Debatę można obejrzeć na oficjalnym kanale Una Europa na platformie YouTube.

Tegoroczne Walne Zgromadzenie Una Europa miało na celu sformułowanie wspólnej wizji przyszłości sieci, zawartej w Strategii Una Europa 2030. Zrównoważony rozwój, różnorodność i inkluzywność, wielojęzyczność, wprowadzanie innowacyjnych kierunków studiów i zwiększanie współpracy przy badaniach naukowych były najszerzej omawianymi kwestiami. Przedstawiciele uczelni członkowskich mieli okazję spotkać się z Una Europa External Advisory Board, by wymienić się uwagami na temat kluczowych zagadnień, takich jak współpraca międzynarodowa i współdziałanie z instytucjami pozauniwersyteckimi w wymiarze lokalnym. – W krótkim czasie udało nam się osiągnąć bardzo wiele. W przyszłości chcemy być równie ambitni. Musimy zawsze koncentrować się na zapewnianiu korzyści uniwersytetom zrzeszonym w naszym sojuszu. Jak na razie nam się to udało – mówiła wiceprezydent ds. międzynarodowych Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego Verena Blechinger-Talcott.

W ciągu ostatnich dwóch lat Una Europa otrzymała dofinansowanie w ramach pilotażowej inicjatywy Uniwersytety Europejskie ufundowanej z programu Erasmus+. Według wstępnych szacunków, sfinansowane w ten sposób przedsięwzięcia w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju oferty edukacyjnej w Europie. – Una Europa to prawdziwy sukces. Nasz sojusz ma ogromny wkład w nauczanie i badania naukowe, również w porównaniu z innymi europejskimi sieciami uniwersyteckimi. Wszyscy nasi partnerzy mają wysoką motywację do kontynuowania i rozwijania naszej współpracy. Wierzę, że ta sieć ugruntuje naszą pozycję w Europie i zaoferuje nowe możliwości wszystkim członkom naszego uniwersytetu – powiedział prezydent Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego Günther Ziegler.

W Berlinie spotkała się również Una Europa Student Board. Uczestniczący w spotkaniu studenci rozmawiali o nadziejach i ambicjach swojej społeczności związanych z rozwojem sieci Una Europa. Walne Zgromadzenie Una Europa zakończyło się pierwszą edycją konkursu Una Europa PhD Slam, w ramach którego ośmioro doktorantów przedstawiło prezentacje o tematyce związanej ze zrównoważonym rozwojem. Pierwsze miejsce oraz nagrodę w wysokości tysiąca euro zdobył René Reich z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium, a drugie i trzecie odpowiednio Daniela Arisa Molinares z Uniwersytetu Complutense w Madrycie i Carolina Buendia Sarmiento z Uniwersytetu Helsińskiego.

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych