Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Walne zgromadzenie Una Europa na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim

Walne zgromadzenie Una Europa na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim

W zeszłym tygodniu ponad 50 osób reprezentujących studentów, pracowników oraz władze ośmiu uczelni z Berlina, Bolonii, Edynburga, Leuven, Madrytu, Krakowa, Helsinek oraz Paryża, zrzeszonych w ramach sieci Una Europa, spotkało się po raz pierwszy od dwóch lat na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego na Walnym Zgromadzeniu byli pełnomocnik Rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i badań naukowych Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Bartosz Brożek oraz współprzewodniczący Una Europa Student Board Marco Reyes-Bernal.

Trwające tydzień zebranie rozpoczęło się od dyskusji, której przedmiotem był zrównoważony rozwój europejskich uniwersytetów w najbliższej przyszłości. Ekspercka dyskusja, która odbyła się w ramach Berlin Science Week, skupiona była wokół roli uniwersytetów w zapewnieniu odpowiednich warunków dla takiego rozwoju przy współpracy nie tylko z członkami Una Europa, ale także z uczelniami spoza sojuszu. Debatę można obejrzeć na oficjalnym kanale Una Europa na platformie YouTube.

Tegoroczne Walne Zgromadzenie Una Europa miało na celu sformułowanie wspólnej wizji przyszłości sieci, zawartej w Strategii Una Europa 2030. Zrównoważony rozwój, różnorodność i inkluzywność, wielojęzyczność, wprowadzanie innowacyjnych kierunków studiów i zwiększanie współpracy przy badaniach naukowych były najszerzej omawianymi kwestiami. Przedstawiciele uczelni członkowskich mieli okazję spotkać się z Una Europa External Advisory Board, by wymienić się uwagami na temat kluczowych zagadnień, takich jak współpraca międzynarodowa i współdziałanie z instytucjami pozauniwersyteckimi w wymiarze lokalnym. – W krótkim czasie udało nam się osiągnąć bardzo wiele. W przyszłości chcemy być równie ambitni. Musimy zawsze koncentrować się na zapewnianiu korzyści uniwersytetom zrzeszonym w naszym sojuszu. Jak na razie nam się to udało – mówiła wiceprezydent ds. międzynarodowych Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego Verena Blechinger-Talcott.

W ciągu ostatnich dwóch lat Una Europa otrzymała dofinansowanie w ramach pilotażowej inicjatywy Uniwersytety Europejskie ufundowanej z programu Erasmus+. Według wstępnych szacunków, sfinansowane w ten sposób przedsięwzięcia w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju oferty edukacyjnej w Europie. – Una Europa to prawdziwy sukces. Nasz sojusz ma ogromny wkład w nauczanie i badania naukowe, również w porównaniu z innymi europejskimi sieciami uniwersyteckimi. Wszyscy nasi partnerzy mają wysoką motywację do kontynuowania i rozwijania naszej współpracy. Wierzę, że ta sieć ugruntuje naszą pozycję w Europie i zaoferuje nowe możliwości wszystkim członkom naszego uniwersytetu – powiedział prezydent Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego Günther Ziegler.

W Berlinie spotkała się również Una Europa Student Board. Uczestniczący w spotkaniu studenci rozmawiali o nadziejach i ambicjach swojej społeczności związanych z rozwojem sieci Una Europa. Walne Zgromadzenie Una Europa zakończyło się pierwszą edycją konkursu Una Europa PhD Slam, w ramach którego ośmioro doktorantów przedstawiło prezentacje o tematyce związanej ze zrównoważonym rozwojem. Pierwsze miejsce oraz nagrodę w wysokości tysiąca euro zdobył René Reich z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium, a drugie i trzecie odpowiednio Daniela Arisa Molinares z Uniwersytetu Complutense w Madrycie i Carolina Buendia Sarmiento z Uniwersytetu Helsińskiego.

Polecamy również
Kraków nagrodził badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]
Kraków nagrodził badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]
Naukowcy z UJ w gronie nowych członków PAN i AMU PAN
Naukowcy z UJ w gronie nowych członków PAN i AMU PAN
Dr Łukasz Lamża nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki
Dr Łukasz Lamża nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki
UJ i większość uczelni zrzeszonych w KRSWK przechodzą na zdalny tryb nauczania w okresie świątecznym
UJ i większość uczelni zrzeszonych w KRSWK przechodzą na zdalny tryb nauczania w okresie świątecznym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron