Wysokie odznaczenie państwowe dla emerytowanego profesora UJ

Z okazji przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został prof. dr hab. Stanisław Tokarski były kierownik Zakładu Azji Wschodniej i Południowej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Było moją wolą, aby spotkali się dzisiaj na tej sali odznaczeni, którzy przez te lata swojego życia działali dla Rzeczypospolitej, dla naszego państwa, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi po prostu w bardzo różnych dziedzinach. Można więc śmiało powiedzieć, że ci którzy są bohaterami dzisiejszej uroczystości, to jest pewien przekrój działalności dla Polski – podkreślał Prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

Prof. Stanisław Tokarski, były wykładowca Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, były judoka (akademicki mistrz Europy w judo w 1964 r.) i kaskader, uhonorowany został za wybitne zasługi dla rozwoju judo w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej.

Prof. Tokarski jest autorem 10 książek i ponad 100 artykułów, redaktorem 3 prac zbiorowych, tłumaczem tekstów naukowych. Ukończył studia na Wydziale Orientalistycznym i Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Habilitował się w zakresie filozofii, ze specjalnością filozofia, w 1993, na podstawie rozprawy "Jogini i wspólnoty. Nowoczesna recepcja hinduizmu". W 2002 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Oprócz filozofii zajmuje się tradycjami Indii i kulturoznawstwem porównawczym. Posiada 5 dan w judo. W latach 1974-1978 był instruktorem ośrodka kaskaderskiego i wykonawcą niebezpiecznych scen w ponad 60 polskich filmach fabularnych.

Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020
UJ z laurem w konkursie Genius Universitatis 2022