Diamentowy ESO Angels dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

W Europie co 30 minut umiera lub zostaje naznaczony kalectwem pacjent z udarem mózgu, tylko dlatego że był leczony w niewłaściwy sposób. Właśnie dlatego Inicjatywa Angels honoruje szpitale przystosowane do szybkiego i profesjonalnego postępowania w przypadku wystąpienia udaru. Pośród tych wyjątkowych placówek znalazł się Oddział Kliniczny Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, otrzymując diamentowy status Nagrody ESO Angels 2021.

Inicjatywa Angels honoruje i ocenia szpitale ze 112 krajów świata, które potrafią optymalnie szybko i profesjonalnie zaopiekować się pacjentami po udarze. W Polsce ta choroba dotyka rocznie aż 72 tysięcy pacjentów. Czy powrócą oni do zdrowia po udarze, zależy od tego, jak szybko dostaną fachową pomoc.

Najwyższy tytuł diamentowy otrzymują ośrodki, w których ponad 75 proc. pacjentów leczonych w ośrodku od momentu przyjęcia do wdrożenia leczenia rekanalizacyjnego czeka zaledwie 60 minut, ponad 90 proc. pacjentów z podejrzeniem udaru poddanych badaniu tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym, ponad 90 proc. wszystkich pacjentów z udarem zostaje poddanych badaniu przesiewowemu w kierunku dysfagii (zaburzenia połykania), ponad 90 proc. pacjentów z udarem niedokrwiennym zostaje wypisanych z zaleceniem przyjmowania leków przeciwpłytkowych oraz ponad 90 proc. pacjentów z udarem powiązanym z migotaniem przedsionków zostaje wypisanych z zaleceniem przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Ważnym kryterium jest też fakt, że pacjenci z udarem leczeni są na specjalistycznym oddziale leczenia udarów lub oddziale intensywnej terapii podczas pobytu w szpitalu.

- Z ośrodka, który raczkował, staliśmy się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce, w którym leczy się udary. Nic bardziej nie cieszy, niż nagroda czy wyróżnienie, które jest obiektywne. Pokazuje to jasno, że robimy kawał dobrej roboty - mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Oddział Kliniczny Neurologii we współpracy z Zakładem Diagnostyk Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego już od kilku lat prowadzi, w ramach Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu, stałe działania edukacyjne na temat objawów i możliwości leczenia udaru mózgu dla mieszkańców Krakowa i Małopolski oraz szkolenia dla pracowników pogotowia ratunkowego i lekarzy na SOR-ze. Szpital od 2017 roku realizuje też projekt "Profilaktyka chorób naczyń mózgowych szansą na długie życie w zdrowiu" współfinansowanego przez Unię Europejską.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum