The Guild apeluje o dążenie do doskonałości naukowej w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej

The Guild of European Research-Intensive Universities postuluje budowanie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA) w oparciu o spójną, całościową wizję, by wspomóc kraje osiągające słabsze wyniki w sektorze R&I.

„Pomimo iż położenie nacisku na doskonałość badawczą podniesie jej poziom w wiodących centrach naukowych, powinniśmy zadbać również o to, by możliwości badawcze poprawiły się we wszystkich objętych programem regionach. ERA musi ułatwić drogę do sukcesu również naukowcom z mniej licznie reprezentowanych krajów. The Guild apeluje o klarowne przedstawienie szczegółów planu poszerzania (Widening) oraz tego, w jaki sposób jego poszczególne elementy wpływają na siebie nawzajem. Czas, byśmy zdefiniowali naszą wspólną wizję jako coś więcej niż tylko suma wszystkich jej części składowych.

Co więcej, The Guild nawołuje do ponownego rozważenia detali związanych z planem poszerzania we wszystkich aspektach programu ERA, aby upewnić się, że nie wiąże się on z niezamierzonymi negatywnymi konsekwencjami dla krajów osiągających słabsze wyniki w sektorze nauki i innowacji” – piszą w swoim apelu przedstawiciele uczelni zrzeszonych w sieci The Guild, wśród których znajduje się również Uniwersytet Jagielloński.

– By odnieść sukces, Europejska Przestrzeń Badawcza musi zadbać o wzmocnienie europejskich uniwersytetów oraz innych instytucji badawczych w kontekście globalnym, ale także doprowadzić do zmniejszenia nierówności w tym obszarze pomiędzy krajami członkowskimi. Oba te cele są kluczowe dla długoterminowego znaczenia europejskiego sektora R&I – mówił Sekretarz Generalny The Guild Jan Palmowski.

Pełna treść apelu (w języku angielskim) jest dostępna na stronie The Guild.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM