Dr Łukasz Lamża nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki

Dr Łukasz Lamża z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobył nagrodę w kategorii media w konkursie Popularyzator Nauki 2021. Laureat prowadzi zajęcia w przedszkolach i na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Realizuje ciekawe projekty, wokół których zgromadził stałych odbiorców - cykl "Czytamy Naturę" i "W poszukiwaniu czasu". Pisze książki. Współpracuje z dużymi instytucjami i lokalnymi zapaleńcami.

Odbywający się od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce plebiscyt, w którym nagradzani są naukowcy, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

Do 17. edycji konkursu do redakcji napłynęło blisko 80 regulaminowych zgłoszeń. Kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 23 finalistów. Kapituła konkursowa drugiego stopnia pod kierunkiem wiceprezesa Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletniego prezesa PAN i jednego z inicjatorów konkursu prof. Michała Kleibera wskazała ostatecznych zwycięzców.

- Żyję nauką i jej popularyzacją. Kocham moją pracę, traktuję ją bardzo poważnie i sprawia mi ona mnóstwo radości - tak podsumowuje swoją aktywność dr Łukasz Lamża w materiale przygotowanym przez serwis Nauka w Polsce.

Dr Łukasz Lamża jest filozofem przyrody i popularyzatorem nauki, specjalizuje się w kosmologii i astrofizyce. Po ukończeniu studiów w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim podjął równolegle studia doktoranckie z filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Jest pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ oraz członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego".

Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek: "Przekrój przez Wszechświat" (CC Press, 2014), "Granice Kosmosu - granice kosmologii" (CC Press, 2015), "Wszechświat krok po kroku" (CC Press, 2017).

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ