The Guild zajmuje stanowisko na temat Aktu w sprawie sztucznej inteligencji

The Guild of European Research-Intensive Universities, sieć uniwersytecka, do której należy również UJ, wydała oświadczenie w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dotyczącym sztucznej inteligencji. W opinii The Guild Akt w sprawie sztucznej inteligencji może w negatywny sposób wpłynąć na badania europejskich naukowców, zatem konieczne jest zaangażowanie badaczy w monitorowanie przyszłych działań w tym zakresie.

W celu uniknięcia niechcianych konsekwencji Aktu, The Guild rekomenduje następujące działania:

• utworzenie grupy eksperckiej, złożonej m.in. z naukowców, którzy będą pełnić funkcję doradczą, wskazując, czy rozwój technologiczny nie wymaga wprowadzenia poprawek do rozporządzenia,
  • stworzenie programu ramowego, który wprost wykluczałby niepożądane praktyki, takie jak systemy zaufania społecznego czy wyzyskiwanie podatnych grup społecznych, zamiast zakazywania badań nad technikami, które mogłyby zostać wykorzystane w takich celach,
  • uprawnienie Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji do nadzoru nad wprowadzaniem postanowień Aktu w krajach członkowskich,
  • zadbanie, by Akt nie doprowadził do całkowitego zakazu wykorzystywania pewnych systemów sztucznej inteligencji, co uniemożliwiłoby prowadzenie badań z ich użyciem,
  • umożliwienie uniwersytetom testowanie systemów sztucznej inteligencji w bezpiecznym środowisku i wspieranie inicjatyw mających na celu dokładne zbadanie koncepcji zawartych w Akcie.

– Akt w sprawie sztucznej inteligencji to fundamentalne rozporządzenie w przepisach UE i to nie tylko, jeśli chodzi o jego kluczowe znaczenie strategiczne i komercyjne. Ma ono również ogromne znaczenie dla ogółu badań naukowych i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Jeśli Unia Europejska chce stać na czele globalnych transformacji związanych ze sztuczną inteligencją, musi szanować i wspierać swoich naukowców – ocenił sekretarz generalny The Guild Jan Palmowski.

Pełną treść oświadczenia (w języku angielskim) można przeczytać na stronie The Guild lub pobrać, klikając w link poniżej.

Pełna treść oświadczenia (w języku angielskim)
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny