Sukces uniwersyteckich zespołów badawczych w QuantERA Call

Sukces uniwersyteckich zespołów badawczych w <span lang="en">QuantERA</span> Call

Cztery zespoły naukowe z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły się wśród laureatów konkursu na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych QuantERA Co-funded Call 2021. Otrzymają one finansowanie z Narodowego Centrum Nauki (NCN) w zakresie badań podstawowych.

Trzeci konkurs sieci QuantERA został ogłoszony w marcu br. przez 36 agencji finansujących badania naukowe i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego. Mogły do niego przystępować konsorcja złożone z co najmniej trzech grup badawczych pochodzących z przynajmniej trzech różnych krajów - Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Izraela, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Węgier i Włoch.

W ramach konkursu wyłoniono 39 międzynarodowych projektów o łącznej wartości 43,5 mln euro, z czego 12,3 mln euro stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Lista zwycięskich projektów z udziałem badaczy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ:

• prof. Karol Życzkowski - "Obliczenia kwantowe i chaos z dysypacją" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Portugalii, Słowenii, Niemiec i Norwegii,
  • prof. Jakub Zakrzewski - "Kwantowe symulatory drugiej generacji: od dynamicznych pól z cechowaniem do teorii z cechowaniem na sieciach" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii,
  • dr Adam Wojciechowski - "Mikrofluidyczny kwantowy sensor diamentowy" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Hiszpanii, Niemiec i Izraela,
  • prof. Jacek Dziarmaga - "Adiabatyczność na skróty w kwantowych komputerach i symulatorach" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Austrii, Luksemburga, Niemiec i Włoch.

Więcej informacji oraz pełna lista projektów finansowanych w konkursie QuantERA Call 2021 dostępne są na stronie quantera.eu.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"