Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Daniel Cichy nadal na czele Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Dr Daniel Cichy nadal na czele Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ponownie powołał dr. Daniela Cichego z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM). Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 roku.

 


Dr Daniel Cichy jest muzykologiem, publicystą muzycznym, menadżerem kultury i wydawcą. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytetu Ruprechta i Karola w Heidelbergu w Heidelbergu. Przez wiele lat był związany z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obecnie wykłada w Instytucie Muzykologii UJ. Jest laureatem Ray E. & Ruth A. Robinson Musicology Award, a także stypendystą Deutscher Musikrat i Ernst-von-Siemens-Musikstiftung, tygodnika "Polityka" i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Oprócz działalności naukowej prowadził czynną działalność jako krytyk i publicysta muzyczny. Współpracował m.in. z „"Ruchem Muzycznym", Polskim Radiem oraz Radiem Kraków. Publikował eseje i teksty krytyczne w prasie polskiej i zagranicznej.

W styczniu 2013 roku został redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a od stycznia 2017 roku zajmuje stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego tej oficyny. Odpowiada m.in. za realizację projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" - największego muzycznego projektu wolnej Polski, przygotowywanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest też współautorem założeń programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej", którego celem jest upowszechnianie muzyki polskiej XIX wieku oraz licznych przedsięwzięć wydawniczych, fonograficznych, edukacyjnych, artystycznych i promocyjnych. Od 2020 roku jest członkiem Rady Polskiej Izby Książki. W maju 2021 roku objął stanowisko redaktora naczelnego "Ruchu Muzycznego".

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych.

PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną - Anaklasis. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej.

PWM inicjuje działania edukacyjne, będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Seminarium Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim - "Jesteś twórcą - masz prawo".

Polecamy również
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Srebrny medal "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową
Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową
WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"
WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron