Dr Daniel Cichy nadal na czele Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ponownie powołał dr. Daniela Cichego z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM). Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 roku.

Dr Daniel Cichy jest muzykologiem, publicystą muzycznym, menadżerem kultury i wydawcą. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytetu Ruprechta i Karola w Heidelbergu w Heidelbergu. Przez wiele lat był związany z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obecnie wykłada w Instytucie Muzykologii UJ. Jest laureatem Ray E. & Ruth A. Robinson Musicology Award, a także stypendystą Deutscher Musikrat i Ernst-von-Siemens-Musikstiftung, tygodnika "Polityka" i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Oprócz działalności naukowej prowadził czynną działalność jako krytyk i publicysta muzyczny. Współpracował m.in. z „"Ruchem Muzycznym", Polskim Radiem oraz Radiem Kraków. Publikował eseje i teksty krytyczne w prasie polskiej i zagranicznej.

W styczniu 2013 roku został redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a od stycznia 2017 roku zajmuje stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego tej oficyny. Odpowiada m.in. za realizację projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" - największego muzycznego projektu wolnej Polski, przygotowywanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest też współautorem założeń programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej", którego celem jest upowszechnianie muzyki polskiej XIX wieku oraz licznych przedsięwzięć wydawniczych, fonograficznych, edukacyjnych, artystycznych i promocyjnych. Od 2020 roku jest członkiem Rady Polskiej Izby Książki. W maju 2021 roku objął stanowisko redaktora naczelnego "Ruchu Muzycznego".

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych.

PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną - Anaklasis. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej.

PWM inicjuje działania edukacyjne, będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Seminarium Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim - "Jesteś twórcą - masz prawo".

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS