Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrodzono monografię prof. Magdaleny Siwiec poświęconą Norwidowi

Nagrodzono monografię prof. Magdaleny Siwiec poświęconą Norwidowi

29 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu przeprowadzonego przez Instytut De Republica na najlepszą monografię Cypriana Norwida wydaną w latach 2016-2021. Jedną z laureatek jest dr hab. Magdalena Siwiec, prof. UJ z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki "Sytuacja Norwida - sytuacja Baudelaire'a. Paralele nowoczesności".

Cyprian Norwid jest jednym z patronów kończącego się roku. We wrześniu obchodziliśmy bowiem dwusetną rocznicę urodzin poety. Aby przypomnieć jego dorobek, Instytut De Republica zorganizował konkurs na najlepszą monografię Cypriana Norwida wydaną w latach 2016-2021. Jego celem było wyłonienie najlepszych pozycji wydawniczych poświęconych "czwartemu wieszczowi", które ukazały się w ostatnim czasie, a tym samym wyróżnienie ich autorów oraz docenienie pracy.

Trzecią nagrodę w konkursie przyznano dr hab. Magdalenie Siwiec, prof. UJ z Wydziału Polonistyki. Jej książka jest pierwszą tak obszerną propozycją komparatystycznej lektury twórczości Norwida i Baudelaire’a. Punktem wyjścia zaproponowanego zestawienia poetów, urodzonych w tym samym 1821 roku, jest ich szczególna, jak ją nazwał Paul Valéry, sytuacja wymuszająca konieczność określenia się i wobec romantycznych wieszczów, i wobec budzącej ambiwalentne reakcje nowoczesności. Interpretacje utworów literackich, esejów krytycznych, listów Baudelaire’a i Norwida podporządkowane są zagadnieniom, tj. dialog z tradycją z wielkimi poprzednikami, diagnoza związanego z postępem wyobcowania, problematyka wielkomiejska, świadomość kształtowania nowego pola literackiego, a także hamletyzm, melancholia i jej poetologiczne manifestacje. Te interpretacje, a także analizy wypracowanych przez obu pisarzy nowych rozwiązań estetycznych, koncepcji ułomnego piękna, strategii ironicznych oraz ich postaw wobec aksjologii i zagadnień etycznych pozwalają dostrzec różnice, ale i wspólnotę twórczości tych "klasyków naszej moderny", wyznaczających przyszłe kierunki w literaturze.

Dr hab. Magdalena Siwiec, prof. UJ jest kierownikiem Katedry Komparatystyki Literackiej UJ. Studiowała na UJ (doktorat) oraz na Uniwersytecie Stendhala w Grenoble. Laureatka stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendium rządu francuskiego, stypendium im. A. Krzyżanowskiego. Pełniła funkcję sekretarza "Ruchu Literackiego", w którego redakcji pozostaje. Kierowała zaocznymi studiami komparatystycznymi oraz studiami dziennymi na kierunku polonistyka-komparatystyka na Wydziale Polonistyki UJ. Jej główne zainteresowania naukowe to romantyzm a nowoczesność, zagadnienia podmiotowości romantycznej, XIX-wieczne koncepcje poezji w ujęciu komparatystyczny, polsko-francuskie związki literackie, przekształcenia mitów w kulturze oraz poetyka oniryczna.

Oprócz licznych artykułów naukowych opublikowała 6 autorskich monografii, redagowała lub współtworzyła tomy zbiorowe zarówno te wydane w serii "„Komparatystyka polska: tradycja i współczesność"”, jak i poza nią. Jest współzałożycielką serii "Studia romantyczne" w wydawnictwie Instytutu Badań Literackich PAN i redaktorką naukową kilku publikacji w serii "Klasyka mniej znana", a także autorką prac popularnonaukowych.

Polecamy również
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Srebrny medal "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową
Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową
WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"
WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron