Nagrodzono monografię prof. Magdaleny Siwiec poświęconą Norwidowi

29 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu przeprowadzonego przez Instytut De Republica na najlepszą monografię Cypriana Norwida wydaną w latach 2016-2021. Jedną z laureatek jest dr hab. Magdalena Siwiec, prof. UJ z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki "Sytuacja Norwida - sytuacja Baudelaire'a. Paralele nowoczesności".

Cyprian Norwid jest jednym z patronów kończącego się roku. We wrześniu obchodziliśmy bowiem dwusetną rocznicę urodzin poety. Aby przypomnieć jego dorobek, Instytut De Republica zorganizował konkurs na najlepszą monografię Cypriana Norwida wydaną w latach 2016-2021. Jego celem było wyłonienie najlepszych pozycji wydawniczych poświęconych "czwartemu wieszczowi", które ukazały się w ostatnim czasie, a tym samym wyróżnienie ich autorów oraz docenienie pracy.

Trzecią nagrodę w konkursie przyznano dr hab. Magdalenie Siwiec, prof. UJ z Wydziału Polonistyki. Jej książka jest pierwszą tak obszerną propozycją komparatystycznej lektury twórczości Norwida i Baudelaire’a. Punktem wyjścia zaproponowanego zestawienia poetów, urodzonych w tym samym 1821 roku, jest ich szczególna, jak ją nazwał Paul Valéry, sytuacja wymuszająca konieczność określenia się i wobec romantycznych wieszczów, i wobec budzącej ambiwalentne reakcje nowoczesności. Interpretacje utworów literackich, esejów krytycznych, listów Baudelaire’a i Norwida podporządkowane są zagadnieniom, tj. dialog z tradycją z wielkimi poprzednikami, diagnoza związanego z postępem wyobcowania, problematyka wielkomiejska, świadomość kształtowania nowego pola literackiego, a także hamletyzm, melancholia i jej poetologiczne manifestacje. Te interpretacje, a także analizy wypracowanych przez obu pisarzy nowych rozwiązań estetycznych, koncepcji ułomnego piękna, strategii ironicznych oraz ich postaw wobec aksjologii i zagadnień etycznych pozwalają dostrzec różnice, ale i wspólnotę twórczości tych "klasyków naszej moderny", wyznaczających przyszłe kierunki w literaturze.

Dr hab. Magdalena Siwiec, prof. UJ jest kierownikiem Katedry Komparatystyki Literackiej UJ. Studiowała na UJ (doktorat) oraz na Uniwersytecie Stendhala w Grenoble. Laureatka stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendium rządu francuskiego, stypendium im. A. Krzyżanowskiego. Pełniła funkcję sekretarza "Ruchu Literackiego", w którego redakcji pozostaje. Kierowała zaocznymi studiami komparatystycznymi oraz studiami dziennymi na kierunku polonistyka-komparatystyka na Wydziale Polonistyki UJ. Jej główne zainteresowania naukowe to romantyzm a nowoczesność, zagadnienia podmiotowości romantycznej, XIX-wieczne koncepcje poezji w ujęciu komparatystyczny, polsko-francuskie związki literackie, przekształcenia mitów w kulturze oraz poetyka oniryczna.

Oprócz licznych artykułów naukowych opublikowała 6 autorskich monografii, redagowała lub współtworzyła tomy zbiorowe zarówno te wydane w serii "„Komparatystyka polska: tradycja i współczesność"”, jak i poza nią. Jest współzałożycielką serii "Studia romantyczne" w wydawnictwie Instytutu Badań Literackich PAN i redaktorką naukową kilku publikacji w serii "Klasyka mniej znana", a także autorką prac popularnonaukowych.

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych